в-к Лечител
в-к Лечител
 

Може ли да се удължи младостта на мозъка?

Брой: 30, 25 юли 2013 - МОЗЪКЪТ
     Шведският микробиолог Петер Ериксон изследвал в онкологични клиники мозъка на пациенти, починали от рак, и установил, че в хипокампа на болните чак до самата смърт всеки ден възниквали от петстотин до хиляда неврони. Възможно ли е това да е станало под въздействието на химиотерапията? 

     Най-вреден е стресът 
     Знаейки, че хипокампът, под въздействието на химията плоди нови неврони, ние можем да разчитаме и на това, че теоретично е възможно да накараме да се обновяват и други части на мозъка. Но ако лекарството за радикално обновяване на невроните е въпрос на далечното бъдеще, то изучаването на вредните за мозъка фактори е съвсем актуален проблем. 

     И в резултат на изследванията в тази област учените стигнали до извода: нищо не действа така разрушително на клетките на мозъка, както стресът – този бич на XXI век! Дори неголемият стрес ни лишава от милиони неврони. При това много бързо. 

     Когато подопитни маймуни били затваряни в тясна клетка, само един час бил достатъчен, за да се намали броят на невроните в тях с около една трета. Дори и без научни опити ние знаем, че при стрес съобразяването и особено запомнянето на нова информация стават проблематични. На човек му се иска да забрави всичко и да заспи. 
     Точно така! – както казват учените, именно по този начин трябва да се лекува стресът. Да се поспи, да се сменят обстановката, режимът, кръгът на общуване. А след това непременно да се натовари човек с умствена дейност: четене, решаване на математически задачи, изучаване на чужд език – именно тези занимания, според специалистите, най-много допринасят за съхранение на невроните в тонус. 
     През XXI в. за нас е странно да четем в произведенията на Тургенев например как 40-годишни хора понякога са наричани „старци”. Днес жените нерядко се омъжват за първи път на 35 години, а след 40 раждат първото си дете! Пък и съвременният мъж на тази възраст притежава тялото и душата на неразумен юноша. Но ето над какво още ще трябва да поработим – съхранението на активността на мозъка. За да не се окаже човек на 80 години изящен джентълмен с паралич на мозъка или дългокрака блондинка с прогресиращо слабоумие. 

     Има ли средства за удължаване младостта на мозъка? 
     Разбира се! Мозъкът е напълно пластичен орган, който може да се тренира. Дори с физически упражнения Изследователи забелязали, че хората над 60 години, които активно се занимават с аеробика, демонстрират подобрение на умствените способности. На пръв поглед – каква е връзката? Работата е там, че мускулните натоварвания помагат да се изработват химически вещества, стимулиращи растежа на нови връзки в мозъка. Съществено помага за запазването на паметта и правилната диета, но главното, разбира се, е да се гони надалеч мързелът. Умственият мързел. Нужно е да се запомня нова информация, да се решават задачи, главоблъсканици... Най-простото упражнение за тренировка на мозъка е запомнянето на обектите по познат път. Където и да ходите, старайте се да нанасяте на въображаема карта разположението на всички обекти – магазини, спирки, паметници... И, разбира се, не забравяйте за четеното – един от най-полезните процеси. При това не просто за удоволствие, но и като повод за мислено съставяне на конспект на прочетеното – дори когато става дума за вестникарски статии. И най-важното – стимулирайте душевния отклик на всяко събитие: човек без емоции няма шансове да остане млад. Когато се атрофират нашите чувства, смъртта потрива ръце и очаква богата жътва. 

     Владимир ЙОНЕВ


Брой: 30, 25 юли 2013
 
 
Продукти
 
Витатабс® тирозин, йод и селен
 
ВИЗИОБАЛАНС ОПТИ (VISIOBALANCE OPTI)
 
Бодифлекс - течен колаген + магнезий и витамини В
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД