29 септември – Световен ден на сърцето
Съществуват някои препоръки, които могат да ви помогнат да се защитите от убиец №1 в света. Направете ги част от своя живот.
Хранене
Не пропускайте закуската. Съгласно изследване, проведено сред 3900 души от учени от Харвард, тези, които закусват всеки ден, имат с 44 % по-малко шансове да се сдобият с наднормено тегло и с 41 % по-малко рискове от развитие на резистентност към инсулина. Тези два фактора могат да бъдат причина за развитие на сърдечни заболявания.
Не забравяйте за пълнозърнестите продукти. Съгласно изследване на American Journal of Clinical Nutrition, две порции пълнозърнести храни на ден намаляват риска от развитие на сърдечно заболяване в мъжете с приблизително 20%. (Бел. ред. Не пропускайте да се снабдите с пълнозърнестите здравословни бисквити Гуйон - сега с 20% намаление в магазините "Лечител".)
Избирайте черен шоколад. Какаото съдържа флавоноиди, които разреждат кръвта и препятстват образуването на тромби. Най-малко една трета от мазнините, съдържащи се в шоколада, са представени от полезната олеинова киселина. (Бел. ред. Специална промоция на най-качествения шоколад VALOR, в който не се съдържат никакви добавени мазнини, а само какаово масло от подбрани сортове какао.)
Яжте риба тон. Мастните киселини омега-3 помагат за укрепване на сърдечния мускул, снижават кръвното налягане и предотвратяват съсирваемостта на кръвта – намаляват нивото на потенциалните смъртно опасни възпаления в организма. При това, тази риба е богата на протеини. Изследвания показали, че употребата на достатъчно количество протеин снижава риска от сърдечни заболявания в мъжете с 26%. (Бел. ред. За съжаление много често сърдечните заболявания са свързани и с бъбречни, при които богатата на протеини диета е забранена. Затова пък достатъчно омега-3 може да си набавите от маслото от сьомга – Епамар стронг.)
Яжте грейпфрути. Един грейпфрут на ден може да ви помогне да намалите стесняването на артериите с 46%, да понижите нивото на „лошия” холестерол с 10% и да намалите кръвното налягане с 5 единици.
Яжте бобови култури. Бобовите растения са отличен източник на фолиева киселина, понижаваща нивото на хомоцестина. Изследователи от Tulane University открили, че тези, които изяждат 4 и повече порции бобови храни седмично, имат с 22% по-нисък риск на развитие на сърдечни заболявания, отколкото тези, които ядат такива храни по-малко от веднъж седмично.
Похапвайте чесън. В допълнение на снижаването на холестерола и помощта в защитата от инфекции употребата на чесън помага да се ограничи вредата за сърцето след прекаран сърдечен удар или някакви хирургически намеси в сърцето. Изследователи от Индия окрили, че животните, които редовно се хранят с чесън, имат в кръвта си повече антиоксиданти, защитаващи сърцето им, отколкото тези, които не го употребяват. (Бел. ред. Ако ви притеснява, че миризмата на чесън ще е отблъскваща за околните, може да използвате капсулите масло от чесън без мирис – Биолик стронг.)
Мажете филиите със сладко от касис. Сладкото от касис е отличен източник на кверцетин – антиоксидант, който, съгласно финландски изследователи, може да подобри работата на сърцето, предотвратявайки образуването на свободни радикали, които нанасят вреди на артериалните стени.
Подправки. Много китайски и индийски ястия съдържат джинджифил и куркума – подправки, богати на противовъзпалителни вещества. Според известния доктор Андрю Уейл, „всичко, което помага да се съхрани нивото на възпалителните процеси ниско, е добро за вашето сърце”.
Пийте сок от клюква. Учени от University of Scranton открили, че доброволците, които изпивали три чаши сок от клюква (северна червена боровинка) на ден в течение на месец увеличили нивото на своя „добър” холестерол с 10%, снижавайки равнището на сърдечно-съдовите заболявания с почти 40%. (Бел. ред. Тъй като у нас трудно може да намерите сок от северна червена боровинка – може да използвате финландския продукт, в който се съдържа – Урисан.)
Заменете захарта с мед. Изследователи от Университета в Илинойс открили, че медът има пълноценните свойства на антиоксидантите, които препятстват развитието на сърдечно-съдови заболявания, докато в същото време употребата на захар може да понижи нивото на „добрия” холестерол, потенциално увеличавайки риска от заболявания, свързани със сърцето.
Укрепвайте организма с фолиева киселина. Съгласно изследване, публикувано в British Medical Journal, хората, които употребяват препоръчваното количество фолиева киселина всеки ден имат с 16% по-малък риск от развитие на сърдечни заболявания, отколкото тези, които се придържат към диета с недостиг на този витамин. Добър източник на витамин В9 (фолиева киселина) са аспержите и броколито. (Бел. ред. Фолиева киселина, както и всички други витамини и минерали, необходими за здравето на сърцето се съдържат в Кардиосан).
Владимир ЙОНЕВ
Пълния текст четете в печатното издание.