Затлъстяването заплашва не само здравето, но и екологията
По-страшно от тютюна и алкохола
В последните години учените откриват все по-нови причини за „епидемията от затлъстяване”, обхванала САЩ и Европа. Неправилното хранене, както се оказва, не е единствената причина за наднорменото тегло, което често води до редица опасни заболявания. До този извод са стигнали авторите на изследване, публикувано в International Journal of Obesity. В резултат на анализа на стотици научни изследвания, посветени на затлъстяването,
международната група от изследователи от САЩ, Италия и Канада
под ръководството на Дейвид Алисън от Университета в Алабама, определила редица фактори, внасящи значителен принос в „епидемията от затлъстяване” наред с неправилното хранене и малко подвижния начин на живот.
Първо място сред откроените от изследователите причини за затлъстяване заема недостигът на сън.
На взаимната връзка между редовното недоспиване и наднорменото тегло са посветени няколко научни работи, публикувани в последно време. Според учените, повишеният апетит, развиващ се при нарушения и недостиг на сън, е свързан с хормоналния дисбаланс и нуждата да бъде компенсиран дефицитът на енергия за сметка на храненето. Според някои данни, в течение на последните десетилетия средната продължителност на съня в САЩ се е съкратила от 9 на 7 часа в денонощието.
На второ място е негативното влияние на т.н. ендокринни дизраптори – химически съединения, влизащи в състава на пластмасите и пестицидите.
Тези вещества нарушават работата на ендокринната система, регулираща обмяната на веществата, което може да доведе до натрупване на мастни отлагания.
Най-неочакван тезис в резултатите от изследването на групата на Дейвид Алисън се явява хипотезата, съгласно която за „епидемията от затлъстяване” следва да се обвини
широкото разпространение на климатици
В условията на постоянно комфортна температура, както предполагат учените, намалява разходът на калории, които се изгарят при потоотделяне или при треперене от студ.
Сред другите фактори, посочени в изследването, следва да се отбележат масовият отказ на американците от тютюнопушене (никотина потиска апетита), страничното действие от лекарствените препарати, нарастването на броя на жените в напреднала възраст, които раждат, и избирателното формиране на семейните двойки, при което пълните хора си избират подобни на себе си партньори, в резултат на което на бял свят се раждат деца, генетично предразположени към затлъстяване.
Според канадски изследователи с ръководител доктор Анджело Трембъл влияние върху развитието на затлъстяване оказва и интелектуалната работа.
Умственият труд кара хората да поглъщат значително повече калории.
Резултатите от изследванията на специалистите от Канада били публикувани в списание Psychosomatic Medicine.
Тези изследвания показали, че след умствена работа се променя нивото на глюкоза и инсулин, което може да провокира стрес при дейността или при изгарянето на глюкозата, която е необходима като гориво за функционирането на мозъка.
Експертите предполагат, че е напълно вероятно проблемът със затлъстяването да се е появил именно вследствие на повишеното количество на хората, които се занимават с интелектуален труд.
Още един важен момент: за да спрем процеса на поглъщане на храна, ние трябва да почувстваме, че сме се наситили. Оказва се, че в някои хора механизмът за „оповестяване” в мозъка за насищане действа много по-бавно, отколкото в други. В резултат човек постоянно преяжда и затлъстява. (Бел. ред. Именно за потискане на усещането за глад помага много билката худия от Южна Африка. Още преди столетия бушмените са я използвали, за да не чувстват глад по време на лов, който продължава с дни. Тази билка е в основата на добавката Худия слим екстрийм.)
Човечеството – непосилна „тежест” за Земята?
По данни на специалисти от Лондонската школа за хигиена и тропическа медицина, общото тегло на земните жители през 2012 г. е било 287 милиона тона.
Специалистите съставили таблица на най-„леките” и най-„тежките” по своето тегло страни. На върха на списъка се оказали САЩ. Ако средното тегло на възрастния човек в другите страни е 62 кг, то в САЩ този показател е по-висок с една трета – 80,7 кг.
По думите на учените, ако населението на всички страни се отличаваше с такова наднормено тегло, както в САЩ, това би било равносилно на увеличение на населението на Земята с един милиард човека със средна телесна маса.
В първата десетка на страните от „тежка категория” се оказали Кувейт, Хърватия, Катар и Египет. Специалистите обясняват това явление с разпространението на автомобилния транспорт. Хората все по-често се возят на автомобили, и поради това все по-малко и по-малко се движат и в резултат пълнеят.
Впрочем, по думите на учените, проблема с увеличеното тегло на населението на планетата засяга не само дебелите хора, но и човечеството като цяло. Високо ниво на затлъстяване в богатите страни се явява причина за това, че ежегодните емисии от вредни парникови газове са с 1 милиард повече, отколкото биха могли да бъдат. До този тревожен извод са стигнали учените Фил Едуардс и Йън Робъртс от Лондон.
Те заявили, че затлъстяването на населението оказва въздействие на околната среда – да бъдеш слаб е полезно и за здравето на човека, и за здравето на планетата.
Разработеният от учените модел сравнил 1 милиард слаби хора (за пример бил взет Виетнам) и 1 милиард жители на богатите страни (тук примерът били САЩ, където 40% от населението страда от затлъстяване). Изяснило се, че на пълните хора им е нужна с 19% повече калорична храна за еднакви енергийни загуби. Така също хората с наднормено тегло значително по-често се придвижват с автомобил.
Само за производството на допълнителна храна и за допълнително возене в кола, според изчисленията на изследователите, ежегодно се изразходва толкова енергия, че в атмосферата се изхвърлят от 0,4 до 1 милиард излишни тона парникови газове. Отчитайки, че общото количество на тези вредни емисии ежегодно достига 27 милиарда тона, то това наистина е внушителна цифра. Очевидно затлъстяването има не само медицински, но и екологични измерения. (Бел. ред. Освен билката худия, за която стана дума, срещу затлъстяването могат да ви помогнат и други натурални продукти като спирулина (Спирулина дайет), Ябълков оцет с бромелаин, екстрактът от специален сорт пъпеш – Витасел SOD, хром пиколинат (Кромисан), линоленовата киселина (CLA Фигурел+хром), билката херкампури (Вермела слим) и др.)
Владимир ЙОНЕВ
Целия текст четете в печатното издание.