в-к Лечител
в-к Лечител
 

Новите болести

Брой: 5, 30 януари 2014 - НОВИТЕ БОЛЕСТИ

     Съвременният живот, с неговия акцент върху информацията, автоматизацията, компютъризацията и глобализацията, е направил нашата работа по-лека и ни е дал повече възможности за увлекателен отдих, но, наред с това, човечеството все повече се сблъсква с цял куп проблеми със здравето. Само времето ще покаже, ще изчезнат ли тези проблеми или не. 

     Синдром на компютърното зрение

     Ако прекарвате цял ден пред екрана на компютъра, вие можете да бъдете подложени на риск от развитие на синдром на компютърното зрение, който се нарича още професионална астенопия. Симптомите на компютърно зрение включват в себе си главоболие, сухост, почервеняване и парене в очите, размито или „двойно” зрение, проблеми с фокусирането, трудности с различаването на цветовете, чувствителност към светлината и дори болки в шията или гърба. 
     Повече от 75% от потребителите на компютри страдат от подобни симптоми заради яркото или лошо осветление, както и заради неправилното организиране на работното място. Затова, за да избегнете синдрома на компютърното зрение, постарайте се мониторът да се намира на разстояние минимум 60 см от вас и вашите очи да бъдат минимум с 8 см над монитора. Убедете се, че мониторът се намира право пред вас, това ще минимизира движенията на очите. 
     Регулирайте осветлението, за да се избавите от отблясъците и отраженията. Можете да настроите и яркостта на изображението на екрана, за да облекчите натоварването на очите. Дори най-простите методи могат да ви помогнат, например на всеки 20-30 минути отклонявайте поглед от монитора и се вглеждайте съсредоточено в нещо, което се намира далеч от вас. Може да използвате и т.нар. изкуствени сълзи – за облекчение на дразненето, предизвикано от сухота в очите. (Бел. ред. Особено подходящ за хората, които претоварват очите си, е натуралният продукт Визиоблу стронг.) 

     Загуба на слуха от постоянно използване на слушалки

     Любителите на музикалните плейъри прекалено често използват слушалки. Те се „наместват“ много удобно в ушите, но носенето им не премахва фоновия шум, поради това на слушателя се налага да увеличава силата на звука, често до 110-120 децибела, а това е достатъчно силно, за да се сблъска човек само след половин час с частична загуба на слуха. Днес хората губят много време за слушане на портативни плейъри, подлагайки се на сериозното въздействие на шума дълго време. 
     В резултат у младите хора се формира загуба на слуха, която обичайно е характерна за по-напреднала възраст. Експертите препоръчват музиката от плейъра или смартфона да се слуша с понижена сила и максимум до един час на ден. Най-добре е за целта да се използват слушалки, които покриват изцяло ушите, доколкото те намаляват фоновия шум и на човек не му се налага да увеличава силата на звука. 

     Е-тромбоза 

     Това не е нищо друго, освен тромбоза на дълбоките вени, в които се формират тромби. Най-често това става в краката. Тези съсиреци могат да бъдат смъртоносни, ако попаднат в белите дробове, защото след това може да се развие белодробна емболия. Съсиреците могат да се образуват в резултат на забавяне на кръвоснабдяването или пък поради неговото пълно спиране в период на продължителна неподвижност. Е-тромбозата се развива у тези, които прекарват дълго време пред компютъра, без да се движат. 
     Независимо от това, че са били регистрирани само няколко случаи на Е-тромбоза, милиони хора, които редовно седят пред компютъра часове наред, се намират в опасност. Избягването на тромбозата е много просто: необходимо е човек всеки час да става и малко да се раздвижва, да раздвижва пръстите на краката си по време на работа пред компютъра, както и да не ги държи скръстени, да разполага необходимите за работата му подръчни средства по-далеч от монитора, не бива да пропуска обедната си почивка, хранейки се на бюрото, по-добре е това време да се посвети на кратка разходка. 

     Общо тревожно разстройство 

     Всеки от нас има свои опасения, тревоги и страхове, но общото тревожно разстройство представлява преувеличено възприятие и прекомерно безпокойство за житейските проблеми. Макар че често възниква без някаква конкретна причина, то може да се предизвика както от сериозни въпроси на съвременния живот (такива като тероризъм, престъпления или икономически проблеми), така и от индивидуални обстоятелства, например определено заболяване. От това разстройство страдат 6,8 милиона човека в САЩ, то се съпровожда от следните симптоми: безпокойство, повишена умора, раздразнителност, трудности с концентрацията на вниманието, главоболие, стомашно разстройство и задух. (Бел. ред. Много полезен за облекчаване на чувството за безпокойство и тревожност е финландският продукт Стрес контрол, който можете да намерите в магазините "Лечител" или да закупите онлайн - тук.) 

     Нервна орторексия 

     Всеки ден се появява нова информация за продуктите, които не бива да ядем. Постоянната атака с информация за храненето и здравето може да обърка всеки, но за хората, страдащи от нервна орторексия, това може да бъде опасно. Хората с орторексия са обладани от желанието за консумацията само на здравословни продукти, те безпрекословно следват строгите диети. Макар много хора с това разстройство да страдат от поднормено тегло, слабата фигура не е тяхна цел, тяхната задача е правилното хранене
     Сред симптомите на нервната орторексия се открояват следните: повече от три часа на ден човек е обзет от мисли за здравословната храна, планиране на храненето няколко дни по-рано, получаване на удовлетворение от строгото спазване на диетата, а не от приема на самата храна, чувство на социална изолираност (доколкото строгата диета предполага възможност за хранене само в домашни условия), а така също рязка критика към тези, които не спазват същата диета. Макар психиатрите официално да не признават орторексията за разстройство, хората, страдащи от нея, получават медикаментозно лечение, след което симптомите отслабват. 

     Синдром на „болната сграда” 

     Повишението на цените на енергоносителите не просто оказва влияние на нашите портфейли, то също така може да провокира развитие в човека на определени заболявания, особено ако той работи в офис. Бизнесмените вече отдавна са разбрали, че затоплянето на зданията и „запечатването” на прозорците помага да се поддържа в тях постоянна температура, което съкращава разходите за електроенергия. Такива мерки изискват отоплението и вентилацията на въздуха да работят по-активно. В края на краищата, когато зданията са „запечатани”, вие не можете дори да отворите прозореца, за да проветрите помещението. 
     Резултатът е развитие на синдрома на „болната сграда“, с който се обозначава ситуацията, когато хората, намиращи се в нея, изпитват дискомфорт, влияещ на тяхното здравословно състояние, при това конкретни причини не са били открити. Симптомите включват главоболие, дразнене в очите, носа или гърлото, суха кашлица, кожен сърбеж, виене на свят, повдигане, умора, чувствителност към миризмите. Според оценките около 30% от офисните здания в САЩ са „болни”, поради това специалистите препоръчват по-често да се правят текущи ремонти на системите за вентилация и климатизация, в това число почистване и замяна на филтрите, да се ограничи тютюнопушенето вътре в зданията, както и да се инсталира по-мощна вентилационна система в тези части на сградата, където се използват бои, лепила или разтворители. 

     Социално тревожно разстройство 

     Съгласно данни на американския Национален институт за здравето хората със социално тревожно разстройство притежават „интензивен и хроничен страх, че някой ги наблюдава и ги осъжда за техните действия”. При това страхът може да бъде толкова силен, че да пречи на работата, учението и други обичайни дейности, освен това при такова разстройство е много трудно да се поддържат приятелски отношения. 
     Този проблем има и физически проявления, сред които са треперене, стомашно разстройство, учестено сърцебиене, объркано съзнание, диария. Точната причина за развитие на този симптом не е ясна, но се предполага, че това е съчетание на екологични и наследствени фактори. Около 15 милиона американци страдат от социално тревожно разстройство, при това то започва да се развива още в детството. 

     Електронно безсъние 

     Неотдавна американски учени описали съвършено нов вид депресия,изразяваща се и в нарушения на съня. Това безсъние си има свое определение – електронно. Една от неговите разновидности е наречена от американските медици „електронен сомнамбулизъм”. По наблюденията на сътрудниците от Института по медицина на съня в Охайо, това безсъние е разпространено най-много сред подрастващите. Медиците наблюдавали група млади хора, които почти непрекъснато си пишели СМС-и със своите приятели. 
     Изучавайки характера на съобщенията, те стигнали до извода, че най-често подрастващите си изпращат послания, намирайки се вече в състояние на полусън. Понякога тези съобщения представляват по същество набор от безсмислени фрази. Понякога своите писма не могат да идентифицират и самите изпращачи. Учените регистрирали няколко случаи, когато изпращачите не могли да си спомнят съдържанието и мотивите на своите съобщения. Млад американец например всяка сутрин изпитвал неописуем ужас, след като получавал от приятелите си поредната доза свои голи снимки в изходящи съобщения. Как той правил фотосесиите и препращал тези снимки, така и не можел да си спомни. 
     „Новото време носи нови болести – коментирал синдрома на „електронния сомнамбулизъм” Маркус Шмидт, директор на Института за медицина на съня. – Новата проява на лунатизъм е предизвикана от твърде честото използване на мобилен телефон.” 
     Експертите изчислили, че от електронно безсъние като цяло страда всеки пети човек. Ако се сравнят тези цифри с обичайната статистика за сезонния грип, то в самия разгар на епидемията кашлят и кихат значително по-малко хора. Според учените прекомерното увлечение по електрониката е способно сериозно да разсейва вниманието и да предизвиква други разстройства – тревожност, умора. 
     Единственото, което внушава оптимизъм, е фактът, че ако от нещо човек може да се излекува напълно, то това е електронното безсъние. И препоръките тук са съвсем прости. Достатъчно е да се откаже човек от непрекъсната размяна на СМС-и и поне по два часа да изключва своя компютър. Лекарите препоръчват също преди самия сън да се превключваме към спокойно прекарване на времето. Подходящо е да се почете книга или просто да се излезе на балкона, ако човек няма сили за вечерна разходка. Но най-добре от всичко е просто да се изключи телефона.. 
     Лекарите препоръчват също в ежедневното меню да се включат полезни за съня продукти – такива като сусамово семе, пълнозърнест хляб и каши, твърди сортове сирена, мляко, банани, червено месо, чай от лайка.

Владислав СТОЙКОВ



Брой: 5, 30 януари 2014
 
 
Продукти
 
КОРДИЦЕПС
 
АЦЕРОЛА без захар (ACEROLA) 75мг
 
ТЕРНИМАКС (Ternimax)
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД