14 февруари – Ден на Свети Валентин
През 90-те години на миналия век имало една дъвка – “Love is…”, станала невероятно популярна, благодарение на картинката с надпис, даващ определение на любовта. Определенията били стотици, но едно сред тях със сигурност липсвало: „Любовта е... допаминергична целеполагаща мотивация към формиране на двойка от мъж и жена”. Така изглежда „щастието за двама” от гледна точка на невробиологията.
Разбира се, в научния свят това определение за любовта далеч не е единствено. Още повече, че невробиолозите посегнали на „светая светих” сравнително неотдавна. Преди тях с изучаване на феномена на любовта се занимавали главно философите, социолозите и психолозите. През 1974 г. американският Национален научен фонд дори заделил за това благородно дело солидна сума – 84 хиляди долара, които получил социалният психолог Елен Бершейд. Тя обещала да разкрие природата на романтичната любов. Елен написала труд за междуличностните отношения и възникването на взаимното привличане, за ролята на физическата привлекателност, обстоятелствата при запознаване, социалния статус, психологическата изгода, сходството в интересите. Но да се каже, че тайната на любовта най-накрая е била разкрита, би било силно преувеличено. Елен разказала за едната й страна, а другата може да се наблюдава само в епруветка. Става дума за молекулярната основа на чувствата, които ние изпитваме.
Нашият организъм на генетично ниво е програмиран да „смесва коктейла на любовта”. И в този смисъл тя представлява
верига от химични реакции с участието на хормони и невромедиатори
Сложен процес, единствената цел на който е продължаването на рода.
В момента на възникване на сексуално привличане в субкортикалната област на главния мозък, отговаряща за удоволствието, започва активно да се изработва невромедиаторът допамин и човек изпитва силен емоционален подем и възбуда. Увеличава се изработката от жлезите за външна секреция на феромони – природен „парфюм”, повишаващ привлекателността за противоположния пол. В кръвта се освобождават норадреналин и адреналин, предизвикващи учестено сърцебиене. Какво задейства тази химическа лаборатория? Основният инстинкт и половите хормони: естрогените (в незначителна степен) и тестостеронът, който формира либидото в мъжете и жените и стимулира представителите на силния пол към постоянно търсене на партньорка. Как да се открие тя сред хилядите жени? Дори тук, във въпроса за избора, биолозите и химиците не оставят никакво поле за изява на романтиците.
Според учените мъжете (впрочем, както и жените) преди всичко реагират на външния вид, по-точно на строежа на тялото. Мъжете подсъзнателно са привличани от формите, чиято притежателка е способна да роди и изхрани здраво дете.
Изследователите изяснили, че
възникването на сексуално привличане зависи и от обстоятелствата и мястото на срещата
Психолозите Доналд Датън и Артур Арон направили експеримент, в хода на който симпатична девойка провела допитване сред млади хора върху въжен мост над бурна река. Следващият опит бил проведен върху здрав дървен мост. Всеки път девойката оставяла на непознатите своя телефонен номер, но по-късно й се обадили главно тези, с които тя се запознала във възбуждащата опасна ситуация с клатушкащия се въжен мост. Поради стреса в кръвта на младите хора се повишавало нивото на адреналин и допамин, а значи увеличавал се и шансът за влюбване. Впрочем за увеличаване на този шанс не е задължително да се рискува животът, достатъчно е наличието на някакви нови обстоятелства.
На смяна на влечението идва вторият стадий на любовта – романтичният. Възвисяваща, всепоглъщаща и окриляваща. Едва ли някой би оспорил, че влюбеността – взаимната, е едно от най-приятните състояния, дарени на човека от природата. И всичко поради това, че в организма бушуват химически страсти, предизвикани от действието на допамина, норадреналина, адреналина, окситоцина, ендорфините. Учени от САЩ и Швейцария изяснили
какви области в мозъка са въвлечени в този процес
Обобщавайки резултатите от няколко изследвания с помощта на магнитно-резонансна томография, те открили в доброволците област, активираща се при поглед към любимия или неговото споменаване. Към тези зони се усилва притокът на артериална кръв, в нея се увеличава съдържанието на оксихемоглобин, което било регистрирано от томографа. Преди всичко възбуда възниквала в допаминергичните субкортикални области, в зоните на мозъка, отговарящи за чувството на удовлетворение и еуфория и съдържащи много рецептори на допамина и окситоцина.
Възбуждала се също предната част на мозъчната гънка, сигнализираща за възникването на сексуалното желание. А пък възбуждането на амигдалата, или бадемовото тяло, в мозъка и задната част на мозъчната гънка, обратното, се понижава – тези области отговарят за безпокойството, раздразнението, негативните емоции. Активност била регистрирана и в кортикалните области на мозъка, свързани със социалното познание и формирането на собствения образ. Така косвено било потвърдена теорията, че любовта се основава на желанието да разшириш своя вътрешен образ чрез включването в него на друг човек. Разбира се, не всеки човек, а любимия, единствения и неповторим.
Романтичната любов – това е зацикленост върху предмета на обожание. Когато човек е влюбен, той не може да се влюби в друг. Това твърдение е проверено от учените върху мишки, колкото и цинично да звучи.
Венцислав СТОЙКОВ
Пълния текст четете на страници 12 и 13 от печатното издание.