в-к Лечител
в-к Лечител
 

Кониаку, коняк

Брой: 9, 5 март 2015 - Бъбреците
Това многогодишно растение, Amorphophallus konjac – английско произношение: коняк, японско: кониаку, корейско: гоняк, китайско: пинйин, известно и като картоф кониаку, дяволски език, вуду лилия, змийска палма или слонски ям, от дълго време се използва в Китай, Япония и Югоизточна Азия като храна и традиционен лек. То е познато в Япония от VI век като лечебна храна и се консумира от 1500 години.
Брашното, получавано от грудките на растението, се използва в далекоизточната кухня за направата на питки, юфка (известна като ширатаки), тофу и снаксове. В традиционната китайска медицина гел, приготвян от брашното, се прилага за детоксикация, потискане на туморите, облекчаване на кръвен застой и втечняване на храчките; а от повече от 2000 години той се употребява от местните хора като лек за астма, кашлица, херния, болки в гърдите, изгаряния, хематологични и кожни състояния.
През последните 20 години пречистено брашно от кониаку, известно като глюкоманан от кониаку (KGM), беше въведено в САЩ и Европа под формата както на добавка към храната, така и на хранителни добавки – прах, капсули, таблетки. Клинични изследвания демонстрираха, че приемът на KGM понижава значително холестерола, подобрява въглехидратната обмяна, мотилитета на червата и екологията на колона.
Кониаку не съдържа почти никакви калории, но е много богат на влакнини. Затова той често се използва като диетична храна, а хранителните влакнини от корена участват като съставка в редица продукти за отслабване.
Сушената грудка на растението кониаку съдържа около 40% глюкоманан. Този полизахарид се употребява против запек, за отслабване при възрастни и деца, срещу диабет от втори тип, за контрол на кръвната захар и понижаване на холестерола. В храните се използва като сгъстител или желиращ агент.
Глюкомананът може да оказва влияние върху контрола на кръвната захар по време на и след хирургична интервенция. Затова се препоръчва да спрете употребата му най-малко 2 седмици преди планирана операция.
Антидиабетните медикаменти взаимодействат с глюкоманана и едновременното им приемане може да доведе до твърде голямо понижаване на кръвната захар. Затова следете внимателно нивата си и при необходимост дозите на медикаментите трябва да бъдат променени.
Друго важно нещо, което трябва да имате предвид, е че глюкомананът взаимодейства с лекарствата, приемани през устата. Причината е, че той абсорбира вещества от стомаха и червата, затова приемането му заедно с орални медикаменти може да понижи усвояването им от организма и да отслаби ефикасността им. За да избегнете това, вземайте глюкоманан поне един час след тези лекарства.
Изследвания са установили, че пациентите с диабет от втори тип плюс висок холестерол трябва да приемат между 3,6 и 10,6 г глюкоманан дневно.

Бел. ред. Билката коняк (кониаку) е в основата на чудесния френски продукт Би Слим, който виждате по-долу.



Брой: 9, 5 март 2015
 
 
Продукти
 
Магнезий Марине (Aquamin™Mg)
 
ЧАНКА ПИЕДРА - стоун брейкър
 
ВИВАНИЯ таблетки с хиалуронова киселина (VIVANIA)
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД