ЧЕСТО УВРЕЖДАТ И МОЗЪКА
Повечето заболявания на сърдечно-съдовата система водят до развитие на сърдечна недостатъчност, която на свой ред влошава значително качеството на живот на пациентите и води до по-голям брой болести и усложнения от страна на различни органи и системи, в това число и главния мозък.
Независимо от намаляването на честотата на неблагоприятните изходи от сърдечно-съдовите заболявания в развитите страни за последните три десетилетия, бремето на сърдечната недостатъчност продължава да нараства. Това е свързано както с увеличената продължителност на живота, така и с голямото разпространение на основните рискови фактори за сърдечна патология (вредни навици, неправилно хранене, малко подвижен начин на живот, затлъстяване).
По данни от изследвания, сърдечната недостатъчност повишава с 28% риска от развитие на деменция и с 38% – вероятността от болестта на Алцхаймер.
Защо става така?
Както е известно, нашият мозък употребява 20% от целия кислород в организма, поради това при неголеми колебания в съдържанието на кислород в кръвта настъпва нарушение на функционирането на клетките в главния мозък, а след това и тяхната гибел. При сърдечна недостатъчност настъпва намаление на сърдечната изпомпваща дейност и като следствие – нарушение на кръвоснабдяването на различни органи, включително главния мозък и в частност – хипокампа (това увреждане е свързано на първо място с деменцията). Освен това при сърдечна недостатъчност се активират неврохормонални реакции, които допринасят за развитието на възпаление и дисфункция на микросъдовете в главния мозък. Тези механизми могат да допринесат за хроничен кислороден глад на клетките в мозъка (хипоксия) и непосредствено развитие на деменция. В същото време наличието на артериална хипертония, повишен холестерол, фибрилация на предсърдието, захарен диабет и тютюнопушене ускоряват този процес.
Важно е да се отбележи, че колкото по-лошо е лечението на сърдечната недостатъчност, толкова по-изразени са нейните прояви и, като следствие, по-високи са рисковете от различни усложнения, включително развитие на деменция. Ето защо при наличие на симптоми на сърдечни заболявания е нужно своевременно да се търси помощ от специалисти за ранно начало на лечението с цел предотвратяване или забавяне на развитието на сърдечна недостатъчност.
...
Стефан ПЕЙЧЕВ
Цялата статия може да прочетете във в. Лечител