Ново изследване откри, че всеки десет цигари дневно повишават риска от предсърдно мъждене с 14%. Наблюдава се линейна зависимост между дозата и реакцията, което означава, че рискът се покачва с всяка изпушена цигара.
Сравнено с хората, които не били пушили никога, настоящите пушачи имали средно с 32% по-висок риск от този вид аритмия, бившите пушачи – с 9% по-висок, а настоящите и бившите пушачи, взети заедно – с 21% по-висок.
„Ако пушите, спрете, а ако не пушите, не започвайте“, казва водещият автор на изследването д-р Дагфин Ауне от Импириъл колидж Лондон.
Тютюнопушенето е летално пристрастяващо разстройство. При човек, който цял живот е пушил, има 50% вероятност да почине заради тютюна, и животът му се съкращава средно с десет години. Малко под половината от тези хора продължават да пушат до смъртта си. Тютюнопушенето намалява в Европа, но все още е много разпространено и се увеличава при жените, юношите и социално слабите.
Предсърдното мъждене е най-честото нарушение на сърдечния ритъм. То причинява 20-30% от всички инсулти и увеличава риска от преждевременна смърт. Един от всеки четири души на средна възраст в Европа и САЩ развива този вид аритмия. Изчислява се, че до 2030 година ще има между 14 и 17 милиона пациенти с предсърдно мъждене в Европейския съюз, с между 120 000 – 215 000 новодиагностирани случая годишно.
Авторите на настоящото проучване направили метаанализ на 29 проспективни изследвания от Европа, Северна Америка, Австралия и Япония. Резултатите показали, че сравнено с 0 цигари дневно, пушенето на 5, 10, 15, 25 и 29 цигари било свързано с увеличаване на риска от предсърдно мъждене респективно с 9%, 17%, 25%, 32%, 39% и 45%.
Превод от английски
Таня БОРИСЛАВОВА