в-к Лечител
в-к Лечител
 

Астмата

Брой: 18, 1 май 2008 - АСТМАТА

6 май - Световен ден за борба с това заболяване

Близо милион българи страдат от опасните пристъпи 

Установено е, че от астма по света страдат милиони хора, а за България са 9% от населението, като 150 хиляди са деца. От 1996 година статистика за болните от астма в България не е правена. Притеснителен е фактът, че наблюдавайки анализите за здравословното състояние на децата в детските градини и училищата през последните три години, най-висока честота имат заболяванията на дихателната система с алергична етиология - астма и алергичен ринит. Това разказа специално за в. "Лечител" Диана ХАДЖИАНГЕЛОВА, която е Главен секретар на Асоциацията на българите, боледуващи от астма. Обезпокоена от този факт, асоциацията инициира създаването и провеждането на профилактична програма съвместно със СРИОКОЗ, Българското алергологично дружество и Българското дружество по белодробни болести. Нейната цел е намаляване болестите на дихателната система с алергична етиология в нашата страна. "Проблемът с алергичните заболявания в България е актуален и за решаването му са нужни обединените усилия на медицинската помощ, структурите за управление и финансирането на здравеопазването. Необходимо е максимално да се използват възможността за участие на представители на българската медицинска научна общност, съвместно с пациентските организации, в изпълнението на 7-ата програма на Европейския парламент, който призна алергиите като приоритетна социално значима болест и гласува бюджет за лечението им от 54 милиарда евро за периода 2007-2013", допълни г-жа Хаджиангелова.

Астмата е хронично заболяване на дихателните пътища и белите дробове. Въздухът, който поемаме, преминава през бронхите и достига до алвеолите. Там става обмяната на кислород и въглероден двуокис. Когато астмата е под контрол, бронхите са проходими и въздухът се вдишва и издишва без проблем. Болестта не е под контрол, когато дихателните пътища реагират на някои от съставките на въздуха, който дишаме, и в резултат на това се възпаляват. Развива се пристъп, по време на който в дробовете влиза и после излиза по-малко въздух. Болният кашля, гърдите му свистят, усещат стягане в областта на гръдния кош.
Много са факторите, които могат да причинят пристъп или да обострят болестта.
Един от тях е замърсяването на околната среда. Не по-маловажни са и останалите причини. Цигареният дим - скоро е направено проучване и е установено, че 69% от българските деца са пасивни пушачи. Страничният дим от цигарата съдържа три пъти повече канцерогенни вещества, два пъти повече катран и много други вредни вещества. Много хора получават астматични пристъпи в присъствието на котки, кучета, хамстери заради умрелите кожни клетки на животните, съдържащи секрети от кожните им жлези. Съветът е в семейства с астматично болни да не се отглеждат домашни животни. Болните с астма по възможност не трябва да се занимават лично с почистване с прахосмукачка, бърсане на прах или пръскане срещу комари. Рисков фактор са полените от дървета и треви, пушекът от открит огън, силни миризми и спрейове, влажното и студено време.
Когато предстои бягане, спорт или физическо натоварване, е добре предварително да се използват някои от бързодействащите бронхоразширяващи лекарства. Силният смях, викане или плач могат да причинят задух или недостиг на въздух. Аспиринът и други съдоразширяващи медикаменти също са потенциална опасност. Не по-малко застрашаващи са сънотворните и успокояващи лекарства.
При простуда и грип често състоянието на астматично болните се обостря и, ако се налага, трябва да се увеличи дозата на лекарствата. В такива случаи е необходимо да се отиде на лекар, защото опасността от развитие на бронхопневмония е реална.
Трета поредна година Асоциацията на българите, боледуващи от астма, организира скрининг в детските градини по регионална програма "Профилактика на на болестите на дихателната система с алергична етиология - астма и алергичен ринит - при деца от 3 до 6 години, посещаващи детска градина". Причината за нейното стартиране е увеличаването честотата на заболяванията в София.
Съвместно с лекари пулмолози и алерголози се изследва дишането на шестгодишните деца с апарат. Целта на проведеното изследване е била да се установи обемът и типът дишане, като при децата с нарушения се дадоха препоръки за допълнителни изследвания и наблюдение от специалисти. За всяко дете изследването е отразено в индивидуален протокол, който е предоставен на родителите.
Резултатите са: общо във всичките осем детски заведения изследването на дишането с апарат беше направено на 206 шестгодишни деца. На 56 от тях са установени отклонения в дишането (27%). Родителите на 9 от тях са провели допълнителен преглед от специалист, който е потвърдил диагнозата алергичен ринит.
Г-жа Хаджиангелова обяснява, че при тези прегледи веднага не може да се говори за поставяне на диагноза астма. "Нашата цел е да уловим проблема, след което децата да бъдат насочени към специалист за доуточняване на диагнозата и за допълнителни изследвания, които са необходими."
Ако астмата не се лекува, настъпва драстично влошаване качеството на живот. Започват тежки пристъпи, децата остават вкъщи, трудно се социализират. Често за липсата на лечение са виновни и самите родители, които подценяват състоянието, защото не са наясно със сложността на проблема. Смятат, че кашлицата ще отмине с времето, а хремата, която всъщност е алергичен ринит, е от променливото време или болните деца около него.

Болестта е по-рискова при някои групи
При децата. При тях в повечето случаи се касае за алергична астма след контакт с животни. Особено влияние за зачестяване случаите на пристъпи са хлебарките, чиито фекалии и секрети са силен алерген.
При много от астматичните деца се установява алергия към домашен прах и/или акари. До навършване на 1 година от голямо значение са хранителните алергени. От 4 до 7 години - инфекциозни, битови и хранителни алергени. Едва с настъпването на пубертета спират и оплакванията на част от астматичните деца.
При бременните. По принцип астмата ги поставя в по-трудно състояние. Съществува по-голям риск от повишаване на кръвното налягане и поява на албумин в урината. Понякога астмата на майката може да доведе до редуциране теглото и затрудняване дишането на плода.
При по-възрастните хора. Често възрастните са имали такива проблеми още през детството. Затрудненията с дишането може да са затихнали, но с напредване на възрастта те отново се обострят. Важно е да се знае, че със сигурност трябва да се уточни каква е причината за задуха - астма, емфизем или болно сърце. Обикновено в тази възрастова група наред с това заболяване има и много съпътстващи проблеми - диабет или високо кръвно налягане. Тогава лечението става по-сложно и трябва да се отчита връзката и взаимодействието между използваните медикаменти за различните заболявания.

Най-често задаваните въпроси към специалистите от Асоциацията на българите, боледуващи от астма
• Проблемите с носа (ринит, полипи, девиации) и синусите свързани ли са с астмата и влияят ли й?
До 80% от болните от астма имат проблеми с носа - алергичен ринит или носна полипоза. "Стълбите се метат отгоре надолу" - ако носът не е стабилизиран, астмата е много по-трудна за лечение. Понякога ринитът може да стане причина за отключване на астмата.
• Ако сме алергични и болни от астма, ще ни помогне ли противоалергична ваксина?
Все още не е разработена надеждна ваксина, но изследванията продължават и е възможно скоро въпросът с ваксината да бъде решен.
• Как да разпознаем бронхита и кашлицата от астмата?
Това може да направи лекарят. Въз основа на разпитване, преглед и изследвания той най-точно може да прецени дали една кашлица е бронхит (например при пушачи), или е астма.
• Трябва ли цял живот да си измерваме издишвания въздух?
Много хора имат теглилка вкъщи и редовно си следят теглото. Измерването на издишвания въздух е също толкова лесно, безопасно и много информативно, ако имате белодробен проблем.
• Каква е разликата между основното всекидневно лечение и лечението при пристъп?
Разликата е в целта - при пристъп целта е облекчаването му. При ежедневното лечение целта е да се предотвратят пристъпите и да се спре развитието на болестта.
• Често алергията е свързана с домашен прах, цветя, акари или домашни животни. В случай, че е трудно да се премахнат тези дразнители, следва ли да се замислим за радикална промяна на жилището ни, ако имаме тази възможност? Следва ли да се откажем от домашните любимци или от цветята вкъщи?
Акарите се хранят с остатъци от кожата. Не можем окончателно да ги премахнем. Цветята и домашните животни можем, но това не винаги е лесно. Ако сте чувствителни към тях, отстраняването им е за предпочитане, вместо да взимате ненужно високи дози лекарства.
• Болните от астма могат ли да вземат лекарства против депресия, нервност или стрес? Кои не трябва да приемат?
Единствените лекарства, които болните от астма не бива да взимат, са бета-блокерите и лекарствата, към които са алергични. Останалите могат да имат само относителни противопоказания (например потискането на центъра на дишане при тежък пристъп от някои успокоителни).
• Може ли астматиците да пътуват със самолет и трябва ли да взимат някакви мерки преди пътуването? Какво да правим в случай на пристъп по време на пътуване?
Ако астмата е добре контролирана, самото пътуване не крие риск. Пристъп в самолет не се отличава от пристъп където и да е другаде. Лекува се по общите правила.
• Често, когато се налага да ходим по-продължително, получаваме пристъп. Защо?
Ако няма друга причина (нетренираност, сърдечен проблем), това значи, че астмата ви не е добре контролирана. Посъветвайте се с лекуващия ви лекар.
• Когато сме пропуснали да вземем дневната доза лекарства, трябва ли на следващия ден да я увеличим?
Не. Пропуснатата доза следва да е сигнал да намерим начин да се подсещаме за лечението. Последните проучвания показват, че най-голяма полза има от редовното му прилагане. 

Тест за оценка контрола на болестта
Предлагаме ви тест, с помощта на който ще можете да направите оценка дали контролирате добре болестта.
• Колко пъти използвате бронхоразширяващ инхалатор?
- Нито веднъж - 1 т.
- Няколко пъти седмично - 3 т.
- Един-два пъти седмично - 2 т.
- Всеки ден - 4 т.
• Колко пъти сте се събуждали от задух?
- Нито веднъж - 1 т.
- Няколко пъти седмично - 3 т.
- Един път седмично - 2 т.
- Всяка нощ - 4 т.
• Колко пъти през деня получавате пристъпи?
- Не получавам пристъпи - 1 т.
- Няколко пъти седмично - 3 т.
- Един-два пъти седмично - 2 т.
- Всеки ден - 4 т.
• Чувствате ли се ограничени във всекидневната си дейност поради нарушаване на дишането ви?
- Не - 1 т.
- Да - 2 т.
• Налагала ли ви се е незабавна консултация с лекар през последната година?
- Не - 1 т.
- Да - 2 т.

Оценка на резултатите от теста:
Ако сборът от точките ви е:
До 6 точки - вие контролирате много добре астмата и водите пълноценен живот.
До 8-9 точки - добре се справяте, но все пак помислете дали нямате пропуски в лечението си. Обсъдете ги с лекаря ви.
Над 9 точки - трябва да вземете сериозни мерки, за да подобрите състоянието си. Абсолютно ви е необходима лекарска консултация.

Съвети на природолечителите
Древните китайски лечители са определяли астмата като "сатанинска сила срещу дишането". А старинната индийска лечебна теория и практика Аюрведа отделя голямо внимание за лечението на астмата, като я определя като "зловредна напаст, която ти спира дъха".
Като изхождат от древните лечителски прийоми и от живота и медицинската практика на нашето съвремие, от Световната федерация на лечителите (с комплементарна медицина), с централа във Великобритания, предлагат следните много важни дванайсет съвета за природосъобразно подсилване на дробовете и дихателната система:
• Избягвайте белия хляб и други изделия, направени от бяло брашно. Не включвайте в храната си млечни продукти и особено пастьоризирано мляко. Те могат да предизвикат натрупване на секрет.
• Избягвайте да се излагате на лошо време и на стрес и редовно правете гимнастика.
• Установено е, че астматиците имат ниско ниво на кръвната захар. Поради това не трябва да се консумират житни продукти, цитрусови плодове и консервирани храни.
• Не трябва да пушите или поне не правете това вкъщи. Това би могло да стимулира появата на тази болест и у други членове на семейството.
• Не пийте студени напитки и не яжте студена храна, особено вечер. Според Аюрведа и китайската традиционна медицина студените храни не са полезни за белите дробове и дихателната система.
• Избягвайте всички храни или неща, към които сте алергични, като се предпазвате особено от мидите и морските дарове.
• Избягвайте спиртни напитки.
• Хапвайте мед, защото пречиства дробовете и облекчава кашлицата.
• Пийте поне 10 чаши вода дневно, за да разредите секрета от бронхите. Водата разтваря слузта в дробовете и улеснява дишането.
• Чесънът съдържа силни етери и ензими, които разтварят секретите в дробовете и унищожават бактериите в тялото, включително и по дихателните пътища. Яжте по 3 скилидки суров чесън всеки ден, точно преди ядене.
• Чаша силно кафе е полезна по време на пристъп.
• Лимоновият сок може да разтвори секрета в синусите и бронхите и по този начин да облекчи състоянието ви.
Като се изхожда от дългогодишни проучвания, се посочва, че сред храните, които могат да помогнат при лечението на астмата, се открояват: грозде, сусам, просо, фъстъци, пресен лук, орехи, пилешко месо, яйчени белтъци, бадеми, моркови, целина и спанак.

Пикногенол® облекчава дишането на астматиците
Десетилетия преди антиоксидантните свойства на Пикногенол® да станат известни, той бил използван успешно - особено в Европа - за контролиране на сенна хрема и други алергии. Също така десетилетия наред е било известно, че Пикногенол® се бори срещу възпаленията, въпреки че причината за това негово действие доскоро не бе известна.
Когато хиперчувствителен човек влезе в контакт с алерген, тялото отделя хистамин в опит да надвие алергена. Отделянето на хистамин предизвиква симптомите, характерни за алергиите - възпаление, кихане, хрема и сърбеж в очите.
Как Пикногенол® облекчава симптомите на алергиите? Биофлавоноидите очевидно блокират отделянето на хистамин, стана ясно от изследвания ин витро. Професор Шарма от Факултета по фармакология на университета в Дъблин доказа, че Пикногенол® потиска отделянето на хистамин от организма. Този процес протича благодарение на свойството на Пикногенол® да унищожава свободните радикали.
Пикногенол® може да е ефективен срещу алергии, без при това да предизвиква странични ефекти като медикаментите.
В САЩ е правен и научен експеримент за лечебното действие на Пикногенол® при астма. На участниците (страдащи от астма) в изследването били давани по 150-200 мг Пикногенол® дневно и при 84 на сто от тях било наблюдавано облекчено дишане. Установено било също така, че Пикногенол® довел до значително понижаване на левкотриените (субстанции, предизвикващи астматичните пристъпи) в кръвта на болните.



Брой: 18, 1 май 2008
 
 
Продукти
 
РЕЙШИ
 
РОЙБОС (ROOIBOS)
 
ФЕМИУЕЛ® (FEMIWELL)
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД