в-к Лечител
в-к Лечител
 

Безсънието

Брой: 10, 11 март 2010 - БЕЗСЪНИЕТО

     14 март - Световен ден на съня 

     Инсомнията води до много здравни рискове 

     Впечатляващо е, че от древни времена до днес сънят се смята за една от най-големите мистерии в човешкото състояние. Тук съвпадат мненията на древни мъдреци и лечители от Китай, Индия, Гърция, заключенията на най-нови проучвания в най-развитите държави в Европа, както и в САЩ, Япония, Австралия. В този брой ви предлагаме информация от най-авторитетните центрове за изследване на съня в света. 

     В далечни времена имало поверие, че „сънят е една малка смърт“. И сега този мит се поддържа от някои хора, включително езотерици. Според тези твърдения човешката душа напуска тялото и се отправя в царството на сънищата. Затова на редица места по света било забранено да се буди спящ човек - „душата можела да не се върне в телесната обвивка“. 
     Съвременните учени имат друго мнение за сънищата. Човешкият сън може да бъде ефикасен психотерапевт, а ако правилно бъде разшифрован, би могъл да помогне да разберем настоящето, миналото и дори да предскажем бъдещето. 
     Насън не знаем, че спим, и, сънувайки, ни спохожда пълната гама от чувства - било щастие и радост или болка и разочарование. Съвременни китайски учени пък са установили, че сънят преди разсъмване има по-голямо значение от този в началото на нощта. 
     Много е важно човек да се наспи пълноценно! Много проучвания показват, че от това зависи колко добре ще изглеждаме и как ще се чувстваме. С право казват, че здравият сън е половината от успеха. Липсата на сън води до нервно изтощение, разрушава имунната система намалява коефициента на интелигентност. При недоспиване косите ни, очите ни и кожата ни помръкват. Освен това е доказано, че нарушението на съня може да провокира затлъстяване, защото, докато спи, организмът отделя т.нар. хормон на растежа, който регулира образуването на мазнини. 
     Оказва се, че тези, които посвещават по 7-8 часа на съня, по-малко рискуват да напълнеят. Първо, когато спите, не усещате глад. Второ, по време на сън няма да ви хрумне да излапате вкусотиите от хладилника. И трето - през нощта по време на сън губите по 300-500 г от теглото си, и то без всякакви усилия. Въпреки че, докато спим, мозъкът ни и организмът като цяло продължават да работят, почиват си само мускулите. 
     Категорични са заключенията, че хората със здравословен пълноценен сън изглеждат по-млади, а кожата им по-малко е подложена на процеса на стареене и неблагоприятно въздействие на околната среда. Експертите единодушно посочват, че сред главните причини за нарушения на съня са безпокойството, паниката, чувството за тревога, страх и обида, включително и чрез връщане към стари негативни случаи или чрез стресирано подхождане към бъдещи. Нашият мозък отново и отново пресъздава картината на стресово състояние и ние пак го преживяваме или се страхуваме, че може да ни се случи същото нещо. Това ни кара дълго да се въртим и дори напълно може да ни лиши от сън. 
 
     Ето и някои научни анализи за безсънието и борбата срещу него. 
     Специализирано международно проучване, инициирано от Европейската комисия, показва, че сега 66% от европейците имат проблеми със съня, особено засилени от една-две години във връзка с икономическата криза, но и с други лични и обществени проблеми. Изследването е обхванало 6694 европейци на възраст над 18 години от 7 държави. То ясно показва, че навиците, свързани със съня, се различават в отделните страни от Европа. Такова заключение се прави за пръв път. Например проучването описва поляците като най-засегнати и имащи проблеми с безсънието - около две трети, или 76%. В сравнение с 57% от жителите на Великобритания. 
     Експерти на Световната здравна организация пък съобщават, че разстройствата на съня засягат около 238 млн. души по света. В САЩ почти 60 млн. се оплакват от инсомния. А тя води до краткосрочни и дългосрочни здравни рискове. Докато за Европа все още има малко информация за директните и индиректните разходи, свързани с проблемите на съня, за САЩ е установено, че инсомнията струва на обществото до 107 билиона долара годишно. Звучи страховито! 
     Научно е установено, че хората, засегнати от разстройство на съня, страдат от понижена бдителност, нарушена работоспособност, лоша концентрация и прекомерна сънливост през деня. Те също се оплакват от повишена раздразнителност и промени в настроението, което може да окаже негативно въздействие върху взаимоотношенията с околните и с интимния партньор. 
     „Проучванията показват, че независимо от наличието на широк диапазон от терапевтични възможности за имащите проблеми със съня, много малко хора в Европа търсят помощта на лекар - подчертава проф. Колин Еспие от университета в Глазгоу, Великобритания, ръководител на научна лаборатория за съня. - Не трябва хората да страдат, без да търсят помощ, при положение, че начинът на живот се променя и терапевтични подходи като когнитивно-поведенческата терапия и медикаментозните лечения, включително с фитотерапевтични средства, могат да помогнат в справянето с проблемите на съня.“ (Бел. ред. Фитотерапевтичните средства срещу безсъние са се доказали през вековете. Много ефикасен е екстрактът от специален вид валериана от Амазонската джунгла - Амантила.) 
     И няколко съвета на специалистите: по възможност не променяйте леглото си, опитайте се да си лягате в един и същ час, дори и ако предната нощ е била за вас безсънна. Не задремвайте пред телевизора, не лягайте нито с пълен, нито с празен стомах. 
     Испански учени препоръчват своеобразен сънен кодекс, съдържащ 7 важни правила: преди сън благодарете на Бог и простете всички обиди; не бройте пари преди сън и не се занимавайте с важни документи; нощното бдение разрушава здравето; в спалнята не окачвайте картини, изобразяващи насилие; най-добрата посока за спане е север-юг; мъжът и жената да спят разделени.

Пълния текст четете на стр. 12-13 от новия бр. 10 на в."Лечител".



Брой: 10, 11 март 2010
 
 
Продукти
 
Витатабс - лактоферин + С
 
ЕЛЕУТЕРОКОК
 
Витатабс холин
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД