25 март - Благовещение - Ден на майката
Най-нови научни препоръки за жените, изпълняващи свещената си мисия
„Майката е най-великото нещо. Без нея и раждането няма живот и човечество“, е казал забележителният френски философ Жан-Жак Русо. В наши дни грижата за бременните жени и усъвършенстването на майчинството са сред най-първостепенните задачи, както на медиците - специалисти в тази област, така и на хората изобщо. За да помогнем за тази високохуманна кауза, е този обзор на най-новите изследвания, открития и съвети за бременните и майките.
„От всяко дете може да се отгледа талант - твърдят лауреатите на Нобелова награда Торстен Вайсел и Дейвид Хавел. - Нужно е само да събудим и развием заложената в него дарба. Затова ролята на майката е първостепенна, заедно с приноса на бащата, училището, експертите и обществото.“
Двамата американски учени твърдят, че преди всичко детето трябва да е заобиколено от внимание още в пелените. Защото т.нар. праг на възприемчивостта е неограничен само през първите години от живота, когато
природата дава на всички равен старт
Според тях три са главните условия за успеха: бебето трябва да е силно желано, постоянни грижи за него, изпълнени с топлина и нежност, и да не пропуснете първите месеци от живота на детето, които са решаващи за неговия интелект.
Британски ембриолози от Оксфордския университет преди известно време са доказали убедително, че още в утробата детето възприема болка, страх или покой и е в тясна емоционална връзка с майката. Затова нейните чувства и мисли влияят върху бъдещето и интелектуалните му възможности.
Според известния американски физиолог проф. Леви топлината и нежността ви са му изключително нужни. „Ако детето не се гали, мозъкът му се спаружва." Известно е, че децата, лишени от родителски грижи и ласки, изостават в развитието си и често боледуват, дори когато се хранят нормално. Майчиното докосване стимулира хормона на растежа и защитните реакции на организма. А канадски учени са доказали чрез свои проучвания, че децата с родителска опека и редовна майчина милувка по-лесно се приспособяват към нови условия, по-лесно преживяват стреса и са по-подготвени за предизвикателствата на живота.
„Опитът от първите месеци на живота предопределя интелекта на човека, способностите му да общува и да бъде уверен в силите си. И тук мисията на майката е свещена - твърди известният невробиолог проф. Хенри Хаген. - В детския мозък много отрано възниква нещо като карта, върху която може да се нанесе всеки сложен ландшафт.“
Според проф. Хаген отрано детето трябва да се занимава с музика и езици, защото в мозъка му се развиват връзки, подобни на тези при абстрактни мисли. Ако се е занимавало с класическа музика, по-късно то лесно ще се справя с математиката и останалите фундаментални науки.
Веселин СЕЙКОВ
Пълния текст може да прочетете на стр. 12-13 от бр. 12 на в. "Лечител".