в-к Лечител
в-к Лечител
 

Няма доказателства за ефекта от Тамифлу

Брой: 6, 9 февруари 2012 - НАСТИНКА ИЛИ ГРИП?

     По време на последната пандемия от грип А много страни изразходваха милиони, за да се запасят с големи количества от медикамента Тамифлу (търговското име на оселтамивир). СЗО включи това антивирусно лекарство в списъка с медикаменти от първа необходимост и от 2009 година то е част от основните мерки за действие в случай на бъдещи епидемии. Сега обаче обзор на независимата международна организация Cochrane Collaboration предупреждава, че не съществуват достатъчно доказателства за ефикасността и безопасността му, и изобличава производителите Roche, че не предоставят цялата информация, с която разполагат за медикамента. 
     Тамифлу, разработен от Gilead през 1996 и патентован ексклузивно от Roche от 2006 година, е антивирусен препарат, който „намалява риска от усложнения, постъпванията в спешно отделение, продължителността на престоя в болница и увеличава шансовете за оцеляване“, както твърдят от швейцарския фармацевтичен гигант. Освен това оселтамивир ограничава и опасността от заразяване. 
     Поради тази причина СЗО препоръча през 2002 година неговата употреба в случай на грипни епидемии като мярка за тяхното възпиране, която би спечелила време за разработване на други оръжия срещу болестта (ваксини и т.н.). Това ще рече профилактично приложение при здрави хора. „Бумът“ на медикамента настъпи по време на пандемията от 2009 година, при която Roche прибра в джоба си 3,370 млрд. долара благодарение на продажбите му. 

     Непубликувана информация 
     Но всички тези твърдения за действието на медикамента се базират на метаанализа на Кайзер от 2003 година и изпитанието на Уеливър, публикувано през 2000 година, обяснява Том Джеферсън, координатор на Групата за остри респираторни инфекции на Cochrane. Тази група си постави за цел през 2009 година да направи обзор на научните данни във връзка с Тамифлу, но резултатът беше „неокончателен“ поради „невъзможност да се удостоверят данните, върху които се базират твърденията на производителя и на правителствата по отношение на ефикасността му“. 
     Защо? Главно защото от всичките 10 изследвания, включени в метаанализа на Кайзер, само две са публикувани и както компанията, така и регулиращите органи в Европа и САЩ (EMA и FDA) демонстрирали нежелание да предоставят повече информация на изследователите. 
     След тези разкрития и предупреждението, че е възможно да има пристрастия при събирането и публикуването на данните, Roche направи публично достояние хиляди папки от докладите от клиничните изследвания (брутните данни за това, което впоследствие се публикува в силно резюмиран вид в научните списания). 
     Компанията предоставила 3200 папки, отговарящи на първия от петте модула, които съставляват въпросните доклади. Тази информация заедно с втория модул, предоставен от ЕМА, позволил на изследователите от Cochrane да направят „първоначална съпоставка между тези доклади и това, което беше публикувано в публичното пространство“, пишат авторите. Анализът показал несъответствия в публикуваните изпитания и някои неща, които поставят под въпрос обобщението на резултатите. 
     В заключение Джеферсън казва, че „не съществуват доказателства, че (Тамифлу) намалява усложненията от грипа или че прекъсва разпространението на вируса“ и следователно „не е оправдано масовото запасяване с него, нито пък прилагането му при здрави хора“.

     Превод от испански Елица ТАНЧЕВА



Брой: 6, 9 февруари 2012
 
 
Продукти
 
УБИГОЛД® Q10 150 mg
 
ФЕМИУЕЛ® (FEMIWELL)
 
КРОМИСАН (KROMISAN)
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД