Как може да се разпознае и да се победи?
До голяма степен подложени на зимна депресия са емоционално самотните хора, чийто живот преминава по схемата: „дом–работа, работа–дом”. Развитието на депресивно състояние в такива случаи е свързано преди всичко с недостиг на емоции.
По правило в мрежата на „снежната тъга” попадат хората, в живота на които визуалиращата информация е малко, а техният ежедневен график се състои само от три пункта: сън, гледане на телевизия и работа. Малкият екран постепенно незабележимо замества живите човешки емоции. Поради това, по правило, жертвите на „бялата депресия” разказват, че телевизорът в тяхната стая работи постоянно, дори когато заспиват, тъй като по този начин се създава емоционален ефект за присъствие.
Ако с „бялата депресия” не се направи нещо, тя може да доведе до по-сериозни психически проблеми. Например може да се развие алкохолна зависимост. Постоянното раздразнение, скуката и апатията предизвикват напълно естествено желание да се „снеме напрежението”, при това се избира най-простият, но далеч не най-добрият вариант – алкохолът. Така възниква друг затворен кръг: човек пие, но от това не му става по-леко, а обратно – ситуацията само се задълбочава, появява се чувство на вина и други неприятни компоненти на зависимост, с времето алкохолът може да доведе до деградация на личността.
Друга форма на зависимост, която може да бъде породена от зимната депресия, е прекомерният интерес към хазартните игри. Някои любители на посещенията в казиното отбелязват, че през зимата у тях се събужда особен интерес към играта, при това през лятото те могат дълго време да забравят за съществуването на игралните зали.
Всяка форма на творчество избавя от депресивното състояние, не е важно могли ли сте по-рано да рисувате, да извайвате скулптури, да композирате музика, да съчинявате стихове, възможно е сега да е дошло времето да проявите своите таланти. Да си намерите хоби, интересно увлечение означава да се избавите от скуката, да си направите профилактична ваксинация срещу „бяла депресия”. Впрочем отдавна е известно, че нашето психическо благополучие до голяма степен определя физическото здраве, навярно поради това веселите, дружелюбни хора по-рядко боледуват през зимата.
Владимир ЙОНЕВ
Пълния текст четете на стр. 12-13 от новия брой на в. "Лечител".