в-к Лечител
в-к Лечител
 

Нарушения в съня

Брой: 11, 14 март 2013 - НАРУШЕНИЯ В СЪНЯ

     15 март – неговият световен ден

     С какво е опасен животът без сън и как се е изменил нашият сън с появата на новите технологии? 
     Средният градски жител вече спи много по-малко. Намалението е с около 2 часа. Това показват резултатите от изследване на американски учени от Колумбийския университет. Те анкетирали 15 хиляди човека в цял свят и направили неутешителни изводи: човечеството се отнася все по-безотговорно към съня. Шведски изследователи от Каролинския институт доказали, че съкращаването на съня с един час в течение на 5 години води и до диабет, и до повишаване на артериалното налягане. А хората, изпитващи недостиг на сън, изглеждат по-малко привлекателни и по-често имат болнав вид. 
     Безусловно, времето за сън не трябва да се намалява, 6-8 часа през нощта – това е нормата. Но този очевиден факт все по-малко вълнува хората, а това е пряк път към влошаване на самочувствието и здравето. 
     Състоянията, свързани с нарушенията на съня, днес се отнасят към най-острите проблеми на човечеството. Във всяка конкретна минута не по-малко от 50% от възрастното население на Земята страда от едно или няколко заболявания, предизвикани от нарушения на съня, при това в 13% те протичат в тежка форма. За съжаление, повечето заболели, не се обръщат за помощ към специалисти. 
     Сънят може да се разстрои и поради заболявания на вътрешните органи и периферните нерви. При такова нарушение пациентите усещат разни неудобства и болки, на тях им се явяват кошмари и лоши сънища. 
     Страдащите от сърдечни заболявания заспиват доста бързо, но посред нощ се събуждат и дълго не могат да заспят, въртейки се от една страна на друга. 
     Хипертоничните кризи, инфарктите на миокарда, пристъпите на стенокардия настъпват главно в парадоксалния сън, а в бавния сън се наблюдават пристъпи на бронхиална астма. В бързия сън във всички хора се променят налягането и пулса. При тези, чиито коронарни съдове не са наред, такива изменения могат да предизвикат пристъпи. 
     Секрецията на стомашен сок също се променя във всички хора по време на сън. У язвениците при това може да се появи болка, и принудително бодърстване заедно с нея. 
     На въпроса – какво да се прави, ако е налице разстройство на съня, огромното болшинство от лекарите отговарят еднозначно: на първо място изключете компютъра и телефона. 
     Не посягайте към дистанционното на телевизора и излезте на разходка. Най-добре е, ако в този момент ви съпровождат не собствените мисли, а близки хора. Трябва да наситите главата си с впечатления от разговори с живи хора без посредничеството на хитроумни машинки.

     Владислав СТОЙКОВ



Брой: 11, 14 март 2013
 
 
Продукти
 
СПИРУЛИНА ДИЕТ 100® (SPIRULINA DIET 100)
 
Витасел® Робувит®
 
Депремин - екстракт от шафран
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД