Във времето, в което живеем, стресът е навсякъде около нас. Достъпът до информация, дългият работен ден, трафикът, трудностите в брака, проблемите с децата са повсеместни Оказва се, че дори привидно безвредни аспекти от живота могат да бъдат стресови фактори.
Според д-р Лихтенщайн от университета в Сиатъл стресът е всяка сила, упражнявана върху ума и тялото. Така че, по дефиниция, дори гравитацията е стрес, физическата активност е стрес, храненето е стрес.
Проблемът с отговора към хроничния стрес е, че тялото започва да произвежда голямо количество кортизол, така че надбъбречните жлези, които произвеждат и регулират стресовите хормони, се изтощават. Резултатът – постоянна умора, емоционален хаос и понижен имунитет.
Всъщност броят на изследванията показва, че стресът може да има различни ефекти върху имунната система. Изследователи от университета в щата Охайо са установили, че възрастни, които се грижат за хора със деменция, не реагират добре на ваксини, имат по-слаба защита срещу вируси и възпаления, по-бързо стареене на клетките. При подобно изследване на Калифорнийския университет и университета в Сан Диего учените определят дължината на теломерите при майки на средна възраст. Тридесет и девет от тях са се грижили за болни деца, а 19 – за здрави. Резултатите са показали, че теломерите на жените, които са се грижели за болните деца, са по-къси в сравнение с другите.
Ефектът от хроничният стрес върху имунната система е само началото. Адреналинът повишава кръвното налягане и уврежда сърцето, увеличавайки риска от удар. Повишеният кортизол може да предизвика язви и увеличава новото на мазнините в кръвта, което може да предизвика сърдечни заболявания и диабет. Някои учени смятат, че хроничният стрес взима определено участие при хроничните заболявания.
Психологическите увреждания са също толкова сериозни. Продължителният стрес изчерпва наличните количества серотонин в тялото, невротрансмитер, отговорен за доброто настроение. Ниските му нива са причина за депресия и лошо настроение, което може да доведе до затруднена концентрация. (Бел. ред. За изграждането на серотонин е специалният продукт Триптомакс.)
Не забравяйте билките!
Има много билки, които са се доказали във времето като един напълно безопасен, лесен и сигурен начин за поддържане на добро здраве като цяло и за борба с ежедневния стрес. Такива например са:
• Валериана (Valeriana officinalis). Тя се смята за един от най-старите билкови продукти, използвани при стрес. Валерианата е спомената още в аюрведичната литература. Тя успокоява нервната система и подпомага съня. (Бел. ред. Най-силно действаща е валерианата от Амазонската джунгла – екстрактът Амантила.)
• Пасифлора (Passiflorae herba). Тя се използва отделно или в комбинация с други продукти. Богата е на флавоноиди, които действат като антиоксиданти. Антиоксидантите са вещества, които неутрализират повредите, предизвикани от окислителния стрес. Пасифлората също така действа като седатив. Тя намалява безпокойството при хората, подложени на стрес, и подпомага съня. (Бел. ред. Пасифлората е в основата на продукта Релаксор форте.)
• Шлемник (Scutellaria lateriflora). Той се използва при нервност, раздразнителност, безсъние и невралгия. Зейства като успокоително, за понижаване на температурата, стимулира бъбреците и има антитоксични ефекти.
• Хмел (Humulus lupulus L.). Леко успокоително средство. Използва се при безсъние и раздразнителност.
• Коча билка (Nepeta cataria). Билката действа едновременно на нервната и храносмилателната системи. Използва се при безпокойство и тревожност. Ефикасна е още и при облекчаване на симптомите при пептична язва, синдром на раздразнените черва и симптоми, свързани със стреса.
• Лайка (Chamomile). Повишава имунната система при хора с депресия, подложени на стрес и при индивиди, податливи на инфекции. Има успокояващо действие. Облекчава симптомите при някои стомашно-чревни проблеми.
• Златен корен (Rhodiola rosea). Използва се при умора, за повишаване на работоспособността и устойчивостта на организма към различни вредни влияния и стресови фактори. Укрепва имунната система, като засилва собствените имунни сили на организма. (Бел. ред. Златен корен под формата на течен екстракт и таблетки под името Динафорс ще намерите във всички магазини "Лечител".)
• Кава кава (Piper methysticum). Прилага се при безпокойство и тревога, може да се използва за облекчаване на симптомите на стрес, за отпускане на мускулите и спокоен сън. (Бел. ред. Кавата е забранена в България.)
• Екстракт от гинко билоба (Ginkgo Biloba). Това е най-популярният освобождаващ стреса билков екстракт във Франция и Германия. Той съдържа флавоноиди – антиоксиданти, които са полезни за преодоляване на умората, подобряване на паметта и борба със стреса. (Бел. ред. Екстракт от гинко се съдържа във финландският продукт Гинкомакс.)
По чуждестранния медицински печат