в-к Лечител
в-к Лечител
 

Лекарства, вредни навици и стрес съсипват бъбреците

Брой: 11, 13 март 2014 - БЪБРЕЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

     13 март – Световен ден за профилактиката на бъбречните заболявания
 
     Кой е този „химик”, който контролира водния баланс в нашето тяло и следи съставът на кръвта да не е твърде киселинен или алкален? Кой освобождава нашето тяло от опасните отпадъци, кой филтрира всяка капка кръв на всеки 30 минути от нашия живот? По-добре е да се попита не кой, а какво: толкова важният за нашето тяло механизъм са нашите бъбреци. За съжаление, милиони хора по света подценяват значението им – доколко фатална може да бъде тази грешка? 
     Медицинската история свидетелства, че преди 50 години жителите на Австралия, Швейцария и скандинавските страни имали множество вредни навици – например те употребявали смес от аспирин, кодеин, фенацетин и кофеин не само за да облекчават болката, но и за да повлияят на своето настроение. Масово хората били съветвани да приемат такава комбинация и дори си правели запаси за бъдещето – а нали подобна смес оказва най-негативно въздействие на бъбреците. Но най-лошо от всичко било това, че благодарение на ефективната реклама, прахчето от аспирин, фенацетин и кофеин се купувало от жените по време на пазаруването в супермаркетите. Навикът за употреба на големи дози от това прахче 

     станал фатален за 25% от населението,

които починали от различни бъбречни заболявания. Други страдали от атеросклероза в последен стадий, стесняване на бъбречните артерии и коронарни болести на сърцето. Съгласно заключенията на учените, в последващите десет години броят на хората, страдащи от заболявания на бъбреците, се увеличил почти двойно, а количеството на нуждаещите се от диализа показвал устойчив ежегоден ръст от 7%. 
     Какво всъщност станало причина за тази толкова ужасна статистика? Имали ли тези хора хронични бъбречни заболявания, или страдали от вродена поликистоза на бъбреците? 
     Сър Уилям Ослър, известен лекар, веднъж казал: „Едно нещо отличава човека от животното – това е човешкото желание за гълтане на таблетки.” Хората и до днес използват огромно количество болкоуспокоителни средства, а фармацевтичните гиганти продължават да произвеждат множество разнообразни медикаменти, способни да намалят болката. И всички тези препарати ще минат през бъбреците, преди да напуснат тялото. 
     Друг проблем, набиращ все по-високи обороти за последните години, това е 

     разпространението на епидемиите от затлъстяване и диабет 

     Тези заболявания са причина за атеросклероза, поради която се снижава нивото на постъпващата в бъбреците кръв. Диабетът се явява и причина за хипертония, а повишеното кръвно налягане оказва определено влияние на бъбречната функция. 
     Как може да се понижи рискът от бъбречни заболявания или напълно да се избави човек от тях? 
     Може и да звучи смешно и несериозно, но, първо, не би попречило да се вземе пример от естествения инстинкт на животните. Какво правят те, когато в гърлото им попадне някаква таблетка? Те автоматично я повръщат. Ако имате сили да се откажете от таблетките, вашите бъбреци със сигурност ще ви кажат „благодаря”. Но в случай, че действително се нуждаете от обезболяващ препарат – например за лечение на артрит или друго сериозно заболяване, постарайте се да приемате предписаното лекарство в толкова минимални дози, колкото е възможно и, ако може – по-кратко време. Особено това се отнася за нестероидните противовъзпалителни препарати, предписани за дълготраен прием. 
     В лечението на бъбреците може да помогне и снижаването на теглото като средство за предотвратяване на диабета. Според статистиката на всеки 40 секунди в Северна Америка се фиксират нови случаи на заболявания от диабет. 
     Главният проблем се състои в това, че бъбречните заболявания протичат доста незабележимо и стават лесни за разпознаване само тогава, когато е късно да се предприемат някакви действия. Ето защо е толкова важно да се правят 

     периодични тестове за креатинин,

даващ оценка за работата на бъбреците. В случай, че нивото на креатинина разкрива ранни симптоми на бъбречни заболявания, се препоръчват диети с понижено съдържание на белтъчини, препарати за контрол на кръвното налягане и мерки за снижаване на теглото. 
     Много хора и до днес са убедени, че болестите на бъбреците са нещо много рядко срещано и по-малко страшно, отколкото са инфарктът или ракът. Тази гледна точка дълго време била любима и на здравните власти, поради което в течение на десетилетия бъбречно болните били почти напълно изоставени. Действително, болести на бъбреците в детска възраст поразяват малко хора, затова се и смятало, че тези проблеми не са чести. Но преди няколко години в САЩ се замислили: защо тогава всяка година неудържимо расте количеството на болните, които имат нужда от диализа, а това е много скъпо? Тогава било проведено изследване и били получени съвършено неочаквани резултати. В САЩ от бъбречни заболявания страдат 13% от населението – повече, отколкото от исхемична болест на сърцето. По-късно подобни изследвания били проведени в много страни. И днес се смята, че 

     при 10% от човечеството функцията на бъбреците е нарушена 

     Но мнозина не подозират за това, докато състоянието не стане фатално. При това 9 от 10 човека с понижена функция на бъбреците умират именно от инфаркти. Ако бъбреците на човек са болни, сърдечносъдовите заболявания възникват по-рано и протичат по-тежко. И обратното: у хората с тежка хипертония бъбреците се поразяват по-бързо и рискът от смърт от инфаркт при тях веднага нараства 5-6 пъти. Ако се отчете, че в света около половината от населението са хипертоници, при това 50% не се досещат за своята болест, то опасността, която ги заплашва, е напълно реална. 
     Едва ли някой би спорил, че нашите бъбреци са жизненоважен орган, през който преминава огромно количество кръв. Освен това не бива да се забравя и за основната функция на този орган – извеждането на водоразтворимите вещества. Ако функцията на бъбреците се влоши, организмът като цяло започва силно да страда, което води до редица други, още по-сериозни заболявания. 
     Съществуват няколко основни правила, чието спазване позволява да се поддържат бъбреците в сравнително добро състояние. Бъбреците са 

     много топлолюбив орган 

     Именно поради това в студеното време от годината рискът от заболявания нараства многократно. Опасните за бъбреците микроби, цистити и пиелонефрити се активизират именно тогава, когато навън е студено. Най-добре е през зимата бъбреците да се топлят с подходящо за сезона облекло. 
     Незащитеният секс може да доведе до появата на инфекции, влияещи директно на работата на бъбреците. За да се избегне подобна неприятност, трябва винаги да се използва презерватив, ако човек не е сигурен в своя партньор. Рискът от заболяване при жените е по-висок, отколкото при мъжете. Това е свързано с факта, че дължината на уретрата в силната половина от човечеството е по-голяма. 
     Вредните навици са още един враг на бъбреците. Това са тютюнопушенето, употребата на алкохол, приемът на силно действащи лекарства. Дори слабият алкохол вреди на бъбреците. И дори ако дрегерът за алкохол не показва високо ниво на съдържание на спирт в кръвта, за бъбреците има опасност. От храните трябва по-рядко да се употребяват лютиви, солени и мариновани продукти. Определена заплаха представляват и газираните напитки. Колкото и да е странно, но 

     нервното напрежение и страхът влияят пагубно

на работата на бъбреците. Особено ако става дума за продължителен стрес. Лечението на такива разстройства е по-добре да се провежда без медикаменти. Най-оптималният вариант е приемът на билкови настойки с успокояващ ефект. 
     Изследвания показали, че в тези райони, където има минерални извори, хората много по-рядко страдат от бъбречнокаменна болест. Работата е там, че чистата вода великолепно очиства бъбреците. Лекарите препоръчват да се изпива не по-малко от литър чиста филтрирана вода, за да се осигури на бъбреците добра работа. Постоянният прием на такава вода рязко намалява риска от заболявания на бъбреците. 
     С помощта на някои хранителни продукти, чиято употреба влияе положително на работата и състоянието на бъбреците, може да се намали съществено рискът от развитие на такова опасно заболяване като бъбречната недостатъчност. 
     Листните зеленчуци оказват благоприятно влияние на бъбреците. 

     Магданозът, копърът, целината, спанакът и лукът

трябва да станат задължителен компонент в ежедневното ви меню, ако искате да съхраните здравето на вашите бъбреци колкото може по-дълго. Особено внимание заслужава копърът. Той отдавна е известен със своите лечебни свойства и се използва в различни области на медицината. Благодарение на етеричните масла, които влизат в неговия състав, копърът е способен да разтваря камъните, образуващи се в бъбреците, и безболезнено да ги извежда от организма. Освен това, благодарение на копъра, и по-точно на неговия сок, човек може да се избави от бъбречните колики. 

     Продукти, съдържащи витамин А 

     На бъбреците, както на никой друг от органите, им е необходим витамин А, а по-точно каротин, който се изработва в организма при употребата на продукти, богати на витамин А. Сред тях са привичните за нас плодове и зеленчуци, които може да се купят от магазина или да се отгледат в собствената градина. Най-много от този витамин се съдържа в морковите, чушките, аспержите. 

     Тиква 

     Тиквата съчетава в себе си едновременно няколко полезни за бъбреците вещества, а именно витамин А, витамин Е, а така също желязо, което влияе благотворно на тяхната работа. Благодарение на влизащите в състава на тиквата калиеви соли и голямо количество вода, тя е способна да оказва леко пикочогонно действие, което допринася за извеждане на течности от организма, без да оказва при това влияние на пикочопроводните пътища и на самите бъбреци. Освен това продуктите от тиква, такива като тиквената каша, сок от тиква, тиквено пюре или просто печени парчета тиква, помагат да се разтворят образувалите се в пикочния мехур и бъбреците камъни. 

     Ябълки 

     Тези плодове действително притежават лечебни свойства, но най-голямо влияние те оказват именно на бъбреците и пикочно-половата система. За да се получи от ябълката максимална полза, те трябва да се ядат с кората, тъй като тя също е източник на полезни вещества. В ябълките се съдържа голямо количество пектин и различни витамини и минерални вещества. Те са универсално природно средство, извеждащо от организма токсините, притежаващо пикочогонно действие, очистващо бъбреците и черния дроб, а така също препятстващо образуването на пикочна киселина, чийто излишък е пагубен за организма. Подобни свойства притежават и сливите. 

     Диня 

     Независимо от това, че динята съществено се различава от ябълката, тя притежава сходни свойства и оказва практически еднакво въздействие на работата на бъбреците. Динята е добре известно пикочогонно средство, но не всички знаят, че тя също извежда от бъбреците пясъка, промивайки и очиствайки ги. Динята се препоръчва за честа употреба от хората, страдащи от бъбречни заболявания. Съществува дори специална динена диета, която е насочена не само към снижаване на теглото, но и за възстановяване на работата на бъбреците, но, преди нейното начало е нужна консултация с лекар. 

     Риба 

     Още един незаменим продукт за бъбреците е рибата. Тя се откроява сред останалите продукти по съдържанието на хранителни вещества, които осигуряват нормална и стабилна работа на бъбреците. Сред тях най-важни са желязото, фосфорът, магнезият, калият, медта и калцият. Освен с хранителни вещества, употребявайки риба, ние насищаме своя организъм с витамин D, полиненаситени мастни киселини и лесноусвояем белтък, чието количество може да се сравни с пилешкото месо и дори с говеждото и свинското. Но не всяка риба е полезна за хората с бъбречни заболявания, те трябва да се откажат от сушената и пушена риба, в които се съдържа голямо количество сол. (Бел. ред. Особено важни за бъбреците са омега-3 мастните киселини, които се съдържат най-вече в маслото от сьомга и маслото от ленено семе – Епамар стронг и НеоЛинум.

     Шипка

     Шипката наистина представлява съкровищница на полезни и хранителни вещества. Тя е богата на витамин С, укрепващ целия организъм и оказващ положително влияние в това число и на бъбреците. Тя се смята също за леко природно пикочогонно средство, което отдавна се използва в народната медицина. Освен това шипката притежава удивителното свойство да разтваря камъните, образуващи се в бъбреците, до състояние на пясък, който се извежда сравнително безболезнено. (Бел. ред. Специалeн продукт за здравето на бъбреците e Бетулик.)

Венцислав СТОЙКОВ



Брой: 11, 13 март 2014
 
 
Продукти
 
КОРДИЦЕПС
 
Меноуел 45+ - баланс за жените от природата
 
АГАРИК БЛАЗЕЙ
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД