Те успяват да се справят и с Хеликобактер пилори
Досега за броколите се знаеше, че съдържат бета-каротин, сулфорафан и индол, които предпазват от или забавят развитието на някои видове рак. Освен това те са богат източник на два каротиноида – зеаксатин и лутеин, които са ефикасни срещу макулна дегенерация – основна причина за ослепяване при хората над 65-годишна възраст. Лутеинът предпазва и от рак на белите дробове.
Известно е също така, че сготвените броколи са по-полезни от суровите, тъй като при термичната обработка в тях се отделя специфичен ензим, повишават се терапевтичните им свойства. И най-накрая, в броколите се съдържат дитиолтиони, които пречат на канцерогенните вещества да увреждат ДНК на клетките в човешкото тяло.
Напоследък се установи, че броколите са не само богати на витамини и минерали, а съдържат и една субстанция, която е способна да унищожава бактериите, причиняващи стомашната язва.
Американски и френски учени са открили, че една от активните съставки на прочутия зеленчук, която придава на броколите специфичния им вкус, в лабораторни условия успешно се справя с Хеликобактер пилори – известния причинител на огромна част от стомашните язви, а напоследък и подозиран за голяма част от случаите на рак на стомаха.
Изследователите са си поставили за задача да установят дали е възможно инфектираните с Хеликобактер пилори да се излекуват чрез консумация на броколи или на някакъв продукт, произведен от този зеленчук.
Из английския
медицински печат
Бел. ред. Особено ефикасни са френският продукт Броколи (виждате го по-долу) и финландският Детоксия - и двата със специална лятна промоция -15% до 31 юли.