Изследвания на учени от университета в Илинойс (САЩ) са показали убедително, че апигенинът притежава уникалната способност да „убива“ клетките на рака на панкреаса, поради което създаването на препарати, съдържащи високи концентрации на този феноменален естествен флавоноид, безспорно представлява изключителен интерес за лекуването на тази коварна болест.
„Съществува голяма вероятност апигенинът да се окаже чудотворният лек срещу левкемията – смята д-р Майкъл Пепеленбош от университета в Грьонинген (Холандия). - Интензивните проучвания върху невероятните свойства на апигенина доведоха до нови зашеметяващи открития. Оказа се, че в човешкия организъм апигенинът взаимодейства със 160 активни протеина, което се проявява с редица физиологични въздействия.“
Един от най-богатите източници на този „магически“ флавоноид е могъщата натурална лечителка лайка, в която неговото съдържание достига до 1000 – 1200 мг/100 г. На него се дължи и типичният жълт цвят на тази широко разпространена билка, чиито чудотворни свойства са познати от хилядолетия. Само една чашка запарка от лайка осигурява на организма необходимото количество от това чародейно вещество. Високо е съдържанието на апигенин и в магданоза (226 мг/100 г), спанака (62,2 мг/100 г), листата на керевиза (19,1 г/100 г), ментата (8,7 мг/100 г) и др. Значителни количества съдържат копърът, артишокът, риганът, живовлякът, кимионът, портокалите, грейпфрутът, ябълките, орехите.
По безспорен начин е доказано, че апигенинът има антивирусно, антиалергично, спазмолитично, противовъзпалително и антисклеротично действие. Наред с това той съдейства за понижаване на нивото на липопротеините с ниска плътност, т.е. на „лошия” (LDL) холестерол, както и на глюкозата в кръвния ток, улеснява храносмилането, като стимулира отделянето на храносмилателните ензими, подпомага нормалното функциониране на една от най-важните жлези в човешкия организъм – щитовидната, на надбъбречните жлези.
Апигенинът спомага за намаляването на отока и зачервяването при изгаряния, както и за обновяването на поразените участъци на кожата. Подобно на някои други членове на семейството на флавоноидите апигенинът съдейства за повишаване нивото на глутатиона – един от най-мощните антиоксиданти на човешкия организъм, който забавя стареенето на клетките, участва активно в регулирането на метаболизма и на имунния отговор.
Според най-нови изследвания на бразилски учени, осъществени под ръководството на д-р Стивънс Рехен, апигенинът подпомага формирането на невроните и увеличаването на броя на нервните връзки между тях, подпомагайки по такъв начин мозъчната дейност. Според учения той забавя развитието на заболявания като депресия, шизофрения, паркинсон и алцхаймер.
Като правило в растенията апигенинът е свързан по различен начин с редица въглехидрати (глюкоза, апиоза, неохесперидоза и т.н.), което предопределя изключителното разнообразие от негови форми, характеризиращи се с известна специфичност на своето физиологично въздействие.
Публикации за новите забележителни открития за апигенина има напоследък в редица авторитетни медицински чуждестранни списания.
Веселин СЕЙКОВ