Още през миналата година в японския Национален център за глобалното здраве учените провели изследване на пациенти, преболедували COVID-19, при което се установило, че почти всеки четвърти от анкетираните споделил, че след оздравяването косата му започнала интензивно да капе. „Ковидна алопеция“ нарекли специалистите този тип дифузна алопеция (равномерно окапване на косата по цялата повърхност на главата).
Засега причините за този проблем са все още слабо проучени, но лекарите са убедени във връзката между косопада и заболяването. Възможно е агресивният вирус да е нарушил нормалното кръвоснабдяване и циркулация на кръвта, включително в кожния слой, където са разположени космените фоликули, и така да се наруши естественият цикъл на растеж на косата. Като се добави високата температура на болния, която достига до над 38 градуса, стресът, интоксикацията на организма с приема на силни противовирусни препарати и антибиотици в големи дози или лечението с хормонални средства, подобна реакция не е неочаквана. Причина може да бъде и анемия, предизвикана от заболяването.
В повечето случаи, измененията са с временен характер и косопадът се преустановява няколко месеца след оздравяването. Но по-добре е да се направи изследване на хемоглобина, да се установи съдържанието на микроелементите в кръвта, на витамин D и на витамините от група В. Ако резултатите, особено на желязото, цинка и витамините, са далеч под референтните стойности, е добре да се направи консултация с ендокринолог. Диетолог пък може да определи промени в начина на хранене, като в менюто бъдат включени продукти с високо съдържание на белтъчини и мазнини - риба, месо, млечни продукти, ядки, повече зеленчуци и плодове, съдържащи витамините А, Е и С.
Лия ЕМИЛОВА