Мъжете с високи нива на телесни мазнини имат по-ниска костна плътност и може да са по-застрашени от фрактури в сравнение с тези с нормални нива на мазнините в тялото, показа ново изследване, което беше публикувано в сп. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism на Дружеството по ендокринология.
Повечето проучвания демонстрираха положителни или неутрални ефекти на масата на мазнините в тялото върху здравето на костите. Крехката телесна маса представлява цялото тегло на тялото, в това число органите, кожата и костите, минус теглото на мазнините. Лекарите често приемат, че хората с по-голямо телесно тегло имат висока костна плътност и нисък риск от фрактури, и тези пациенти по-рядко се подлагат на контролни прегледи за остеопороза.
„Ние открихме, че по-високата маса на мазнините е свързана с по-ниска костна плътност и тази тенденция е по-силна при мъжете, отколкото при жените – казва д-р Раджеш Джаин от Медицинското училище на Университета на Чикаго. - Нашето изследване предполага, че ефектът от телесното тегло зависи от процента на крехката и тлъстата маса, и че високото телесно тегло само по себе си не е гаранция срещу остеопорозата.“
Изследователите анализирали данните за костната минерална плътност на 10 814 души под 60-годишна възраст от Националното проучване на здравето и храненето (NHANES) между 2011 и 2018 година. Те открили силна положителна връзка между крехката маса и костната минерална плътност както при мъжете, така и при жените. И обратното, масата на мазнините имала умерено отрицателна връзка с костната минерална плътност, особено при мъжете.
„Медицинските специалисти трябва да обмислят скрининг за пациентите с високо телесно тегло, особено ако при тях има други рискови фактори като по-напреднала възраст, предишни фрактури, фамилна обремененост или употреба на стероиди“, отбелязва Джаин.
Превод от английски
Таня ТОНКОВА