От практически невъзможно до напълно реално – мненията на учените за „ваксините“ срещу деменция и болестта на Алцхаймер се разминават до пълна противоположност. Вече няколко десетилетия лекарите се опитват да създадат формула на лекарство, което би помогнало напълно да се изключи вероятността за развитие на слабоумие с напредване на възрастта. Засега е рано да се говори за някакви успехи, но много добре в това отношение се проявил витамин К.
„Той може да намали или да предотврати възрастовото снижаване на когнитивните функции, свързано с болестта на Алцхаймер и други видове деменции” – смятат биолозите от Университета „Ал-Маариф“ в Саудитска Арабия.
Изследването било проведено с плъхове. Благодарение на наблюденията върху гризачите изследователите успели да докажат – витамин К реално работи.
„Витамин К2 демонстрира многообещаващо влияние върху сдържането на свързаните със стареенето поведенчески, функционални, биохимични и хистопатологични изменения в стареещия мозък” – разказва доктор Мохамед Ел-Шербини, водещ автор на изследването.
Учените са убедени, че витамин К2 може да се използва като профилактика на възрастовите когнитивни разстройства, тъй като той е способен да съхрани когнитивната функция. За целта изследователите използвали една от формите на витамин К2, менахинон-7, върху тримесечни плъхове – възрастта, когато тези животни достигат зрялост. Едната група гризачи получавала менахинон-7 в продължение на 17 месеца, а другата не получавала.
След това плъховете били тествани с помощта на лабиринт и била проверена тяхната общителност, за да се оцени нивото на депресивност и тревожност.
„Тестовете показаха, че плъховете, получавали менахинон-7, работят по-добре, отколкото тези, които не получавали от това вещество – обясняват учените. – Благодарение на добавянето на витамин К се ограничиха признаците на когнитивни нарушения, подобриха се пространствената памет и способността за обучение.“
Изследователите изучили мозъчната тъкан на плъховете след тяхната смърт. Оказало се, че витамин К помага за изработката на тирозин, аминокиселината, която допринася за запазването на когнитивните функции.
„Необходими са нови изследвания, за да се разбере ще важат ли тези резултати и за хората. Нужно е също да се определи оптималният източник и дозата на витамин К, за да се получат най-добри ефекти“ – изтъкват учените от Университета „Ал-Маариф“.
Особено важно е хората, които сега приемат препарати за разреждане на кръвта, да не приемат добавки с витамин К, тъй като той е способен да сгъстява кръвта. Съществува дори такова понятие като „синдром на магданоза“. Това зелено растение допринася за образуване на тромби, тъй като в 100 грама от него се съдържат 20 денонощни дози витамин К.
Валентин СТОЙЧЕВ