Задстомашната жлеза играе важна роля в работата на човешкия организъм. Тя участва в преработката на храната, регулира протеиновата, въглехидратната и липидната обмяна. Но има немалко заболявания, които могат частично или напълно да разрушат този орган, ето защо е много важно да не се отлага посещението на лекар при поява на неприятни симптоми, а в качеството на допълнение към традиционното лечение на задстомашната жлреза могат да се използват някои натурални средства с доказана ефективност.
Жълт смил (безсмъртниче)
Това растение, което не увяхва и не губи своята окраска дори след събирането, е добре познато на всеки. Като лекарствена суровина се използват цветните кошнички на безсмъртничето, богати на гликозиди, флавоноиди, витамини, минерални соли, етерични масла, дъбилни вещества, стероидни съединения.
Учени, които публикували резултатите от свое изследване в сп. Frontiers in Plant Science, изяснили, че цветовете на жълтия смил притежават жлъчегонни, хепатопротекторни и дезинтоксикационни свойства, което дава основание да се използват те при заболявания на жлъчния мехур и задстомашната жлеза.
Овес и овесена каша
Овесът подобрява храносмилането и влияе благотворно на кръвното налягане, нормализира нивото на холестерола и глюкозата в кръвта, помага за отслабване и понижава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Страдащите от болести на задстомашната жлеза трябва редовно да ядат овесена каша. Освен това може допълнително да се пие овесена отвара или настойка.
За приготвяне на настойка е нужно да се залее с 1 литър кипната вода 0,5 кг овес и да се остави за един час. Прецежда се и се пие по половин чаша три пъти дневно.
Лайка
Лайката е едно от най-известните и популярни лечебни растения. В сухите цветчета се съдържат много терпеноиди и флавоноиди, които притежават лечебни свойства. Настойката и отварата от лайка се използват при мускулни спазми, безсъние, хемороиди, рани и язви на тялото, нарушения на менструалния цикъл, а така също при стомашно-чревни разстройства.
Учени, които публикували резултатите от свое изследване в сп. Molecular Medicine Reports, посочили, че отварата от лайка може да се използва и в лечението на заболявания на задстомашната жлеза.
Като вариант може да се приготвя чай от лайка и да се пие периодично през деня.
Листа от ягоди
и боровинки
Има 6 основни болести на задстомашната жлеза и някои от тях допускат употребата на отвари и настойки, приготвени на основата на листа от ягода и боровинка. В тях се съдържат много ценни вещества, оказващи диуретично, противомикробно, провитовъзпалително, жлъчегонно действие.
Листата от ягода повишават имунитета, допринасят за очистване на съдовете, а листата от боровинка се препоръчват за добавяне в чая, употребяван от хората, страдащи от захарен диабет.
Листата от боровинка са първо средство при заболявания на пикочно-половите органи.
Всички тези натурални средства могат да се използват в рецептите на народната медицина при патологии на задстомашната жлеза. Но не бива да се забравя, че те, както и фармацевтичните препарати, имат странични ефекти и противопоказания. Необходима е консултация с лекар.
Станислав ТОДОРОВ