Запитан дали тренира във фитнеса, 80-годишният тогава дизайнер Карл Лагерфелд бе отговорил: „Много тренирам, но не за мускулатура, а да правя „мускули“ на мозъка – много чета“. Смятан за един от най-ерудираните в своята област творци, модният гуру е знаел или сам е стигнал до истината, че четенето доставя на човешкия ум храната, която поддържа неговата виталност и креативност.
Много научни изследвания потвърждават, че колкото повече и по-различни по съдържание текстове четем, толкова повече нови невронни връзки се установяват между различните мозъчни дялове, което подобрява общия когнитивен капацитет. Редовното ежедневно четене ангажира и подхранва паметта – не само чрез запомняне на прочетеното, а и при проследяването на съдържанието, съответно – на сюжетната линия. (Нали, за да продължите да четете от мястото, докъдето сте стигнали, трябва да помните и да си припомните прочетеното.)
Друг бонус на четенето е обогатяването на речника, развиването на метафоричен език и на разказваческите умения. Придобиват се също така навици да се приема, обработва и складира нова информация, а и тя да се преосмисля, съпоставяна с подобно, предходно натрупано знание.
Четенето доставя и несравними с друго преживяване емоции като радост, смях, страх, напрежение, възбуда... При досег с текст такива не може да изпита никое друго живо същество, освен човека. Но и никое друго живо същество няма тази потреба.
Лия ЕМИЛОВА