Понятието „кундалини йога“ се отнася до една от древните индийски практики за хармонично съчетание на тялото, ума и духа, постигано чрез асани (йога пози), мантри, медитация, ментални визуализации, дихателни упражнения. Тази разновидност на йога се смята за един от най-старите методи на учението, но в Америка и страните на Западна Европа започва да се разпространява едва през последните 2-3 десетилетия на ХХ век. Днес влиянието на кундалини йога в съвременния свят е силно изразено, главно благодарение на научния интерес към резултатите от практикуването й от хора на различни възрасти.
Учени от Института по неврология и човешко поведение при Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) са провели изследване, което установило, че благодарение на този вид йога, фокусирана върху дишането, и съчетано с движение и медитация, се подобрява свързаността в области на мозъка, които могат да бъдат засегнати от стрес и понижение на когнитивните функции. Получените данни довели до препоръката, че тази практика е особено полезна за възрастни жени, при които са налице фактори за риск от Алцхаймер и съобщили за прояви на влошаване на паметта през последната една година.
Средната възраст на участничките в изследването била 61 години и всяка от тях имала един или няколко сърдечно-съдови фактори, също рискови за Алцхаймер: диабет, високо кръвно налягане, високи нива на холестерола, скорошен сърдечен пристъп, натрупване на плаки в артериите.
...
Цялата статия може да прочетете във в. Лечител
Лия ЕМИЛОВА