Хората, които вземат вид медикаменти срещу киселинен рефлукс, наречени инхибитори на протонната помпа, в продължение на четири и половина години или повече, може да имат повишен риск от деменция в сравнение с тези, които не употребяват такива. Това показа ново изследване, което беше публикувано в сп. Neurology на Американската академия по неврология.
Киселинен рефлукс е налице, когато стомашната киселина навлиза в хранопровода, обикновено след хранене или при лягане. Хората, имащи този проблем, може да получат парещо усещане в гърдите и язви, а тези с чест рефлукс може да развият гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), която би могла да доведе до рак на хранопровода.
Инхибиторите на протонната помпа намаляват стомашните киселини, като въздействат на ензимите в стомашната лигавица, които произвеждат тези киселини.
„Инхибиторите на протонната помпа са полезен инструмент за подпомагане контрола на киселинния рефлукс, но дългосрочната им употреба при предишни изследвания беше свързана с повишен риск от инсулт, фрактури на костите и хронично бъбречно заболяване – казва изследователят Камакши Лакшминараян от Училището по обществено здравеопазване на Университета на Минесота, член на Американската академия по неврология. – Въпреки това някои хора приемат тези лекарства редовно, така че проучихме дали са свързани с по-висок риск от деменция. Макар че не намерихме връзка с краткосрочната употреба, открихме по-висок риск от деменция, свързан с дългосрочното използване на тези медикаменти.“
Изследването включвало 5712 души на възраст 45 и повече години, които нямали деменция в началото. Средната им възраст била 75 години.
...
Цялата статия може да прочетете във в. Лечител
Елица ТАНЧЕВА