Синдромът на поликистозните яйчници
Синдромът на поликистозните яйчници повишава риска от диабет, болести на сърцето, депресия и деменция, но неговото откриване не е толкова лесно. Това е заболяване, с което живее най-малко всяка втора възрастна жена. При него в яйчниците се образуват 1,5-2 пъти повече фоликули, отколкото обикновено, но при това овулация не настъпва. В нормално състояние жената има 10-15 фоликули (мехурчета с течност, в които се съдържат яйцеклетките), но при жените със синдром на поликистозните яйчници те могат да бъдат 20, 40 и дори повече. При този синдром яйцеклетка не се освобождава от фоликулите, а самите те се преобразуват в твърди кисти.
Синдромът на поликистозните яйчници е една от най-разпространените причини за женско безплодие, но заедно с това той съществено повишава риска от някои опасни заболявания, влияещи на продължителността на живота. Рискът от диабет, сърдечни заболявания, депресия, деменция – на всичко това влияе наличието на синдром на поликистозните яйчници. Днес се смята, че за поставяне на такава диагноза при пациентката трябва да има два от три симптома: нередовна менструация, повишено ниво на мъжки хормони и наличие на кисти в яйчниците. Но много жени живеят със синдром на поликистозните яйчници и дори не подозират за това. Ако са налице няколко от посочените признаци, трябва да се потърси лекар и да се провери евентуално наличие на поликистоза.
Нередовен месечен цикъл
Повишеното равнище на мъжки хормони (и на първо място тестостерон) забавя работата на яйчниците и тогава не настъпва овулация. Поради това може да се отложи или въобще да не настъпи поредният менструален цикъл. Ако цикълът е бил нередовен от самото начало и особено ако е започнал да закъснява в последно време, непременно трябва да се потърси лекарска консултация.
Проблеми със зачеването
Ако шестмесечни редовни опити за зачеване не са довели до желания резултат, задължително трябва да се провери дали причината не е в поликистоза. При синдром на поликистозните яйчници тестовете за овулация могат да показват неверен резултат, което също може да затрудни опитите за зачеване.
...
Цялата статия може да прочетете във в. Лечител
Стефан ПЕЙЧЕВ